Czy dieta zgodna z grupą krwi może pomóc szybciej stracić tłuszcz?

Czy dieta zgodna z grupą krwi może pomóc szybciej stracić tłuszcz?

Zanim zdecydujesz się na dietę zgodną z grupą krwi, rozważ wszystkie za i przeciw. Na czym tak naprawdę polega dieta zgodna z grupą krwi i czy pomoże Ci schudnąć?

Trener Joel | Trenuj z głową

Joel

Dieta zgodna z grupą krwi, to plan diety, który został spopularyzowany przez lekarza naturopatę Petera D’Adamo.

D’Adamo twierdzi, że Twoja grupa krwi określa, do jedzenia jakich pokarmów Twoje ciało jest przystosowane, a które powinnaś wyeliminować ze swojej diety. Twierdzi, że jedząc zgodnie z tymi zasadami, możesz zoptymalizować swoje zdrowie i uniknąć wielu dolegliwości.

Czy to prawda?  Czy naprawdę możesz poprawić swoje zdrowie stosując dietę opartą na grupie krwi?

Poznaj odpowiedź w tym artykule.

No to zaczynamy…

“Nie ma dowodów naukowych potwierdzających dietę z grupą krwi. Wiele badań obaliło dietę, podczas gdy inne badania wykazały pewne korzyści diety niezwiązane z grupą krwi. W jednym z badań z 2014 r. stwierdzono, że dieta może być przydatna, ponieważ kładzie nacisk na spożywanie pełnowartościowej żywności, unikanie przetworzonej żywności i ćwiczenia.”

Co to jest dieta zgodna z grupą krwi?

Dieta zgodna z grupą krwi to plan diety, który zachęca do odżywiania się zgodnie z grupą krwi.

Model ten został spopularyzowany w połowie lat 90-tych przez lekarza naturopatę Petera D’Adamo (lekarz naturopata to ktoś, kto próbuje używa c naturalnych środków, aby pomóc organizmowi się leczyć), który opublikował książkę zatytułowaną “Jedz zgodnie ze swoją grupą krwi” („Eat Right for Your Type”), szczegółowo opisującą teoretyczne podstawy diety i jak ją skutecznie realizować.

Zgodnie z książką D’Adamo, powinniśmy użyć naszej grupy krwi, aby określić, do jakiego rodzaju jedzenia nasi przodkowie przywykli, a następnie jeść podobne produkty, aby rozwijać się tak, jak nasi przodkowie. Książka twierdzi również, że zaniechanie tego prowadzi do aglutynacji (zlepiania się) czerwonych krwinek, co powoduje kilka poważnych problemów medycznych.

Co jeść na diecie z grupą krwi?

Twoja grupa krwi jest dziedziczna (określana przez geny przekazane od rodziców) i powszechnie klasyfikowana za pomocą dwóch systemów: AB0 i Rh.

System AB0 dzieli grupy krwi na cztery grupy: A, B, AB lub 0. System Rh klasyfikuje Twoją grupę krwi na dwie dalsze podgrupy — dodatnią lub ujemną (na przykład A-).  Tak więc, kiedy połączysz te dwa systemy, istnieje osiem możliwych grup krwi.

Dieta grupy krwi nie uwzględnia układu Rh w swoich zaleceniach.  Zamiast tego wykorzystuje tylko system AB0, aby zalecić jeden z czterech planów dietetycznych: dietę typu A, typu B, dietę typu AB i dietę typu 0.

 Dieta grupy krwi A

 D’Adamo odnosi się do osób z krwią typu A jako „agrarystów” lub „kultywatorów”.

Osoby te są predysponowane do chorób takich, jak choroby serca, nowotwory i cukrzyca i powinny jeść tylko wybrane owoce, warzywa, orzechy, owoce morza, nasiona, rośliny strączkowe, fasolę i zboża.

Według D’Adamo ludzie przestrzegający diety typu A powinni prawie całkowicie unikać produktów mlecznych, aby zapobiec „reakcjom insulinowym” i mięsa, ponieważ ich „niska zawartość kwasu żołądkowego” oznacza, że ​​„przechowują mięso jako tłuszcz”.  Powinni również ograniczyć spożycie pszenicy, w przeciwnym razie ich „tkanka mięśniowa stanie się nadmiernie zakwaszona”.

Autor zaleca osobom z grupą A wykonywanie uspokajających ćwiczeń takich, jak joga i tai chi, wędrówki piesze, pływanie i jazda na rowerze oraz unikania intensywnych ćwiczeń, ponieważ „podwyższona wrażliwość układu nerwowego stopniowo niszczy delikatne ochronne przeciwciała danej osoby”.

Dieta grupy B

D’Adamo odnosi się do osób z krwią typu B jako „koczowników”.

Osoby te są w stanie „odeprzeć się” większości chorób lub przeżyć je, jeśli się zarażą, ale są podatne na zaburzenia układu odpornościowego takie, jak zespół przewlekłego zmęczenia (ME), stwardnienie rozsiane i toczeń.

Mogą jeść większość owoców, warzyw, owoców morza, nabiału i mięsa (choć z jakiegoś powodu nie kurczaka), a także wybierać orzechy, nasiona, fasolę, rośliny strączkowe i zboża.

Według D’Adamo osoby typu B powinny wykonywać ćwiczenia, które nie są ani zbyt intensywne aerobowo, ani całkowicie ukierunkowane na relaks psychiczny, takie jak wędrówki piesze, jazda na rowerze, mniej agresywne sztuki walki, tenis i aerobik.

Dieta typu krwi AB

D’Adamo odnosi się do osób z krwią typu AB jako „zagadki”.

Dieta AB jest najbardziej złożona ze wszystkich diet zgodnych z grupą krwi, ponieważ jest mieszanką typu A i B.

Osoby typu AB powinny unikać wszystkich mięs z wyjątkiem jagnięciny, królika, indyka, bażanta i niektórych wątrób zwierzęcych, ale mogą cieszyć się wieloma rodzajami owoców morza.  Mogą jeść większość owoców, warzyw i zbóż, a także wybierać orzechy, nabiał, fasolę i rośliny strączkowe.

Jeśli chodzi o ćwiczenia, osoby typu AB powinny przestrzegać podobnego schematu do typu A i skupiać się głównie na jodze i tai chi.

Dieta grupy krwi 0

 D’Adamo odnosi się do osób z grupą krwi 0 jako „myśliwych”.

Typ 0 żywi się białkiem zwierzęcym (jedyne mięso, którego powinni unikać to bekon, gęś, szynka i wieprzowina), ale powinni unikać produktów mlecznych i zbóż.  Mogą również jeść większość owoców i warzyw oraz wybierać fasolę, orzechy i nasiona.

D’Adamo uważa, że ​​najlepszym sposobem radzenia sobie ze stresem i utrzymania zdrowej wagi, równowagi emocjonalnej i silnego obrazu siebie jest regularne, intensywny wysiłek fizyczny taki, jak podnoszenie ciężarów, sztuki walki, wchodzenie po schodach i sporty kontaktowe.

Proponowany związek między grupą krwi a dietą

D’Adamo wierzy, że Twoja krew reaguje z określonymi rodzajami białek w jedzeniu, zwanymi lektynami.

Lektyny to klasa cząsteczek białka, które wiążą się z określonymi węglowodanami, w tym glukozą (cukier we krwi), sacharozą (cukier stołowy) i celulozą (błonnik).  Są obecne w prawie wszystkich formach życia, od roślin przez zwierzęta po mikroorganizmy takie, jak bakterie, wirusy i grzyby.

Według D’Adamo, kiedy spożywasz lektyny, które są niezgodne z Twoją grupą krwi, lektyny atakują narząd lub układ ciała i zaczynają zlepiać komórki krwi w tym obszarze, powodując długą listę działań niepożądanych, w tym zespół jelita drażliwego, marskość wątroby lub zmniejszone krążenie przez nerki, itd.

Twoja grupa krwi dyktuje, jak Twoje ciało reaguje na różne pokarmy i zawarte w nich lektyny.  W związku z tym D’Adamo sugeruje, aby dostosować dietę do grupy krwi, aby uniknąć lektyn, które mogą szkodzić organizmowi.

Czy należy zmienić dietę w zależności od grupy krwi?

Nie.

Żadne badania nie potwierdzają żadnego z twierdzeń D’Adamo na temat jego diety i w związku z tym, jest to zasadniczo zbiór jego opinii na temat tego, jak należy jeść, a nie oparte na nauce podejście do diety.

Zwolennicy twierdzeń autora mogą powiedzieć, że odrzucenie diety typu krwi jest niesprawiedliwe, ponieważ nie mamy badań, które obaliłyby twierdzenia D’Adamo.  Jednakże, tak nie działa nauka.

Ważnym filarem metody naukowej jest to, że nadzwyczajne twierdzenia wymagają nadzwyczajnych dowodów, aby pasowały, a jeśli te dowody nie są obecne, zakłada się, że twierdzenia są nieważne (jest to technicznie znane jako hipoteza zerowa).

Można by się przynajmniej spodziewać, że D’Adamo zbierze mocny argument za tym, dlaczego jego konkretny schemat diety działa (na przykład pokazując, że białka kurze powodują zlepianie się czerwonych krwinek typu B w probówce), ale  niestety.

D’Adamo twierdził również w dwóch swoich książkach opublikowanych w 1996 i 2004 roku, że przedstawi dowody naukowe potwierdzające jego zalecenia dietetyczne wkrótce po ich publikacji, ale jak dotąd nie ma w ogóle dowodów wzbudzających zaufanie. 

Na przykład jedno badanie przeglądowe przeprowadzone przez naukowców z belgijskiego Czerwonego Krzyża we Flandrii “przeczesało” tysiące badań, które mogą dostarczyć wskazówek na temat wpływu diety typu krwi na zdrowie. Po zebraniu 1415 odpowiednich badań odkryli, że tylko 16 zostało zaprojektowanych w sposób, który zapewniłby przydatne odpowiedzi, a tylko 4 z nich dotyczyło diety, która była trochę podobna do diety zgodnej z grupą krwi.

Gdy kopali dalej, musieli usunąć trzy badania (klik, klik, klik), które były najeżone wadami metodologicznymi, w wyniku czego pozostało jedno badanie (z prawie 1500), które obejmowało protokół, który był daleki od diety zgodnej z grupą krwi (badało, w jaki sposób cholesterol LDL  poziomy zmienił się, gdy osoby z różnymi grupami krwi stosowały dietę niskotłuszczową i stosowały system grup krwi MNS, a nie system AB0).

Nic dziwnego, że naukowcy doszli do wniosku, że „obecnie nie ma dowodów potwierdzających rzekome korzyści zdrowotne wynikające z diety grupowej”.

Inne, nowsze badanie obserwacyjne przeprowadzone przez naukowców z University of Toronto dostarcza więcej powodów, aby wątpić w korzyści płynące z diety grupy krwi.

Badanie to wykazało, że osoby stosujące dietę typu A poprawiły kilka wskaźników zdrowia, w tym BMI, obwód talii, ciśnienie krwi, cholesterol i trójglicerydy. Te, które stosowały diety typu AB i typu 0, również doświadczyły pewnych pozytywnych zmian, chociaż nie były one aż tak imponujące.

Jest jednak pewien szczegół. Podczas, gdy niektóre diety związane z grupą krwi wiązały się z poprawą zdrowia kardiometabolicznego, związki te były niezależne od grupy krwi AB0 każdej osoby.

Innymi słowy, każdy, kto przestrzegał diety typu A, AB i typu 0, wykazywał poprawę niezależnie od tego, czy stosował dietę właściwą dla swojej grupy krwi, czy nie.

I to ma sens.

Większość zachodniej populacji ma bardzo ubogą dietę. Gdyby wziąć przeciętnego Amerykanina i zastąpić jego dietę którąkolwiek z diet grupy krwi D’Adamo, która jest bogata w zdrową żywność, taką jak owoce i warzywa, minimalnie przetworzone mięso, nabiał, zboża i jajka, zauważyłby poprawę swojego zdrowia, bez względu na ich grupę krwi.

Są jednak szanse, że takie osoby osiągnęłyby jeszcze lepsze wyniki, gdyby nie nałożyły na siebie bezsensownych ograniczeń, które zmuszają ich do spożywania pokarmów, których ewentualnie nie lubią i unikania tych, które lubią.

Czy mogę stosować dietę zgodną z grupą krwi, aby schudnąć?

Może, ale nie dlatego, że jest coś wyjątkowego w tym, jak pokarmy w pozytywnej diecie grupy krwi reagują na Twoją grupę krwi.

Aby schudnąć, musisz jeść mniej kalorii, niż spalasz (znany również jako „deficyt kalorii”).

Jeśli obecnie stosujesz standardową dietę zachodnią, która zawiera dużo wysoko przetworzonych, wysokotłuszczowych i wysokokalorycznych produktów spożywczych, przejście na dietę zgodną z grupą krwi, może pomóc w utrzymaniu deficytu kalorii i schudnięciu, ponieważ dieta ta zawiera dużo składników odżywczych, niskokaloryczne potrawy, które trudniej przejadać.

Najważniejsze jest to, że…

Nie ma dowodów na to, że dieta dostosowana do Twojej grupy krwi ma jakikolwiek bezpośredni wpływ na Twoje zdrowie i masę ciała. A pośrednio, każdy, kto przestrzega diety typu A, AB i typu 0, wykazuje poprawę niezależnie od tego, czy stosuje dietę właściwą dla swojej grupy krwi, czy nie.

Jeśli przejdziesz na dietę z dodatnią??? grupą krwi i nadal będziesz spożywać taką samą liczbę kalorii, jaką obecnie spożywasz, dieta z dodatnią grupą krwi nie pomoże Ci schudnąć.

A prawdziwym „sekretem” lepszego zdrowia nie jest zatem stosowanie diety zgodnej z grupą krwi, a stosowanie takiego sposobu żywienia, które zawiera pożywne, minimalnie przetworzone jedzenie.

Jeśli potrzebujesz szczegółowych porad dotyczących tego, jaką dietę powinnaś stosować, aby osiągnąć swoje cele zdrowotne i fitness, w tym szczegółowe informacje o tym, ile kalorii, ile każdego makroskładnika odżywczego, zapisz się na BEZPŁATNĄ KONSULTACJĘ ONLINE. 

Jeśli podobał Ci się ten artykuł, udostępnij go na grupie na Facebooku lub gdziekolwiek lubisz spędzać czas online! Jeśli chcesz wesprzeć moją pracę postaw mi kawę! 

Masz coś jeszcze do przekazania? Daj mi znać w komentarzu pod spodem!

To co?…

Do następnego… Postaw mi kawę na buycoffee.to

Salute!

Joel

joel@trenujzglowa.pl

Znajdź mnie w Social Media

Używamy plików cookie do personalizowania treści i reklam, udostępniania funkcji mediów społecznościowych i analizowania naszego ruchu. Udostępniamy również informacje o korzystaniu z naszej witryny naszym partnerom w zakresie mediów społecznościowych, reklam i analiz.

Cookies settings
Akceptuje
Odrzucam
Privacy & Cookie policy
Privacy & Cookies policy
Cookie name Active

Używamy plików cookies na naszej stronie internetowej. Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej, bez zmiany ustawień prywatności przeglądarki, wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych takich jak adres IP czy identyfikatory plików cookies w celach marketingowych, w tym wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji, a także celach analitycznych i statystycznych przez Trenujzglowa.pl z siedzibą we Rzeszowie (Administrator), a także na zapisywanie i przechowywanie plików cookies na Twoim urządzeniu. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.

Save settings
Cookies settings