Oto dlaczego powinnaś stosować suplement kolagenowy
Kolagen to znacznie więcej niż tylko te powierzchowne korzyści. I nadszedł czas, abyśmy zaczęli przywiązywać do niego trochę więcej uwagi niż dotychczas.
Joel
Wiele osób chcących wspomóc zdrowie swojej skóry, stawów i włosów codziennie suplementuje kolagen lub dodaje proszek kolagenowy do porannej kawy, herbaty lub koktajlu.
Chociaż stosowanie suplementów kolagenowych i innych produktów kolagenowych wzrasta, większość ludzi nie wie, czym właściwie jest kolagen i jaką rolę pełni w organizmie.
W tym artykule dowiesz się wszystkiego, co musisz wiedzieć o kolagenie, w tym o tym, czym jest, jak działa w organizmie i czy warto go suplementować.
No to zaczynamy…
„Nikt nie lubi pomarszczonej skóry, obolałych stawów i zmniejszonej masy mięśniowej, które mogą pojawić się wraz z wiekiem. A wszystkie te problemy mają jedną wspólną cechę – mogą wynikać ze zmniejszonej ilości kolagenu w naszym organizmie.”
Czym jest kolagen i dlaczego jest ważny?
Kolagen jest rodzajem białka. W rzeczywistości jest to najobficiej występujące białko strukturalne u zwierząt. Białko strukturalne to takie, które tworzy strukturę lub szkielet komórek i tkanek.
Istnieje 28 znanych rodzajów kolagenu, przy czym kolagen typu I stanowi 90% kolagenu
w organizmie człowieka.
Kolagen składa się głównie z aminokwasów: glicyny, proliny i hydroksyproliny. Aminokwasy te tworzą trzy nici, które tworzą strukturę potrójnej helisy, charakterystyczną właśnie dla kolagenu.
Kolagen występuje w tkance łącznej, skórze, ścięgnach, kościach i chrząstkach. Zapewnia wsparcie strukturalne tkanek i odgrywa ważną rolę w procesach komórkowych, w tym:
- W naprawie tkanek
- W odpowiedzi immunologicznej
- W komunikacji komórkowej
- W migracji komórkowej, czyli w procesie niezbędnym do utrzymania tkanek.
Komórki tkanki łącznej zwane fibroblastami wytwarzają i utrzymują kolagen. W miarę jak ludzie się starzeją, ich kolagen ulega fragmentacji, a funkcja fibroblastów ulega pogorszeniu
i tym samym produkcja kolagenu spowalnia.
Zmiany te, wraz z utratą innego kluczowego białka strukturalnego zwanego elastyną, prowadzą do oznak starzenia, takich jak zwiotczenie skóry i zmarszczki.
Co powoduje utratę kolagenu?
Jak wspomniałem przed chwilą, wraz z wiekiem produkcja kolagenu w naturalny sposób maleje. Dodatkowo kolagen ulega fragmentacji i jest bardziej luźno rozmieszczony.
Zmiany te prowadzą do charakterystycznych oznak starzenia, takich jak zmarszczki i sucha, zwiotczała skóra. Integralność kolagenu znajdującego się w układzie kostnym również zmniejsza się wraz z wiekiem, co prowadzi do zmniejszenia wytrzymałości kości.
Chociaż utrata i uszkodzenia kolagenu wraz z wiekiem są nieuniknione, pewne czynniki związane z dietą i stylem życia mogą przyspieszyć ten proces.
Na przykład wiadomo, że palenie papierosów powoduje degradację kolagenu i powoduje starzenie się skóry, zmarszczki i utratę jej elastyczności.
Wykazano również, że nadmierne picie alkoholu przyspiesza starzenie się skóry, zmniejszając produkcję kolagenu i uszkadzając mechanizmy naprawcze skóry .
Ponadto przestrzeganie diety bogatej w cukier dodany i przetworzoną żywność może prowadzić do przedwczesnego starzenia się, przyczyniając się do procesu zwanego glikacją, który zmniejsza obrót kolagenu i zakłóca zdolność kolagenu do interakcji z otaczającymi komórkami i białkami.
Nadmierna ekspozycja na słońce zmniejsza również produkcję kolagenu, dlatego pomocne może być nanoszenie na skórę kremów z filtrem przeciwsłonecznym i unikanie nadmiernej ekspozycji na słońce.
Jakie produkty są bogate w kolagen?
Kolagen występuje u wszystkich zwierząt i jest skoncentrowany w niektórych częściach zwierzęcia, takich, jak skóra i stawy.
Oto kilka przykładów żywności bogatej w kolagen:
- kości, skóra i więzadła zwierząt, takie jak skóra kurczaka i golonka wieprzowa,
- niektóre rodzaje owoców morza, takie jak skórki ryb i meduzy,
- produkty wykonane z części zwierzęcych, takich jak kości i więzadła, w tym bulion kostny.
Ponieważ organizm w naturalny sposób wytwarza kolagen z aminokwasów, możesz wspomóc produkcję kolagenu, upewniając się, że spożywasz odpowiednią ilość białka z produktów takich jak drób, ryby, fasola i jaja.
Oprócz aminokwasów organizm potrzebuje innych składników diety do produkcji i utrzymania kolagenu.
Na przykład witamina C jest niezbędna do syntezy kolagenu, więc niski poziom lub niedobór witaminy C może prowadzić do upośledzenia produkcji kolagenu.
Dlatego spożywanie dużej ilości pokarmów bogatych w witaminę C, może pomóc
w utrzymaniu zdrowej produkcji kolagenu. Spróbuj na przykład spożywać więcej owoców cytrusowych, papryki, warzyw i jagód.
Co więcej, spożywanie diety bogatej w korzystne związki roślinne może również pomóc poprawić zdrowie skóry, zmniejszając stany zapalne i chroniąc przed degradacją kolagenu.
Czy istnieje kolagen przyjazny dla wegan?
Od dawna uważano, że kolagen można znaleźć tylko we włosach, skórze, paznokciach, kościach i więzadłach, co oczywiście oznaczało, że nie jest odpowiedni dla społeczności wegetariańskich i wegańskich.
Jednak ostatnio naukowcy zaczęli wytwarzać kolagen pozyskiwany z genetycznie modyfikowanych drożdży i bakterii.
Następnie do tej formuły dodaje się enzym trawienny, aby pomóc dopasować strukturę ludzkiego kolagenu, by stworzyć prawdziwie wegańską formę kolagenu.
Ten rodzaj kolagenu jest odpowiedni nie tylko dla tych, którzy nie chcą jeść produktów pochodzenia zwierzęcego.
Ze względu na sposób produkcji jest nie tylko tańszą alternatywą, ale także wiąże się
z mniejszym ryzykiem reakcji alergicznej i może być bardziej zrównoważony.
Ponieważ genetycznie modyfikowany kolagen wegański nie jest jeszcze dostępny na rynku, wiele wegańskich produktów kolagenowych nazywana jest „wzmacniaczami” lub „substancjami budującymi”.
Dzieje się tak głównie dlatego, że tak naprawdę nie można uzyskać kolagenu z roślin, ale można uzyskać składniki roślinne, które wzmacniają kolagen. Obejmują one:
- Aloes
- Kolagen wspiera pokarmy bogate w witaminę C, ponieważ zwiększa poziom kwasu hialuronowego m.in. jarmuż, pomarańcze, czerwona papryka
- Kolendra
- Żeń-szeń.
Jakie są korzyści ze stosowania kolagenu?
Badania wykazały, że przyjmowanie suplementów kolagenowych może przynieść kilka korzyści:
Potencjalne korzyści dla skóry
Jednym z najpopularniejszych zastosowań suplementów kolagenowych jest wspieranie zdrowia skóry. Badania sugerują, że przyjmowanie suplementów kolagenowych może poprawić niektóre aspekty zdrowia i wyglądu skóry.
Przegląd 19 badań, w których wzięło udział 1125 uczestników (95% kobiet) w wieku od 20 do 70 lat, wykazał, że przyjmowanie hydrolizowanego kolagenu poprawia nawilżenie, elastyczność i zmniejsza zmarszczki skóry w porównaniu z terapią placebo.
Hydrolizowany kolagen jest powszechnym rodzajem kolagenu stosowanym w suplementach, który powstaje w procesie zwanym hydrolizą. Proces ten rozkłada białko na mniejsze kawałki, co ułatwia organizmowi wchłanianie. A szereg badań wykazało, że przyjmowanie suplementów kolagenowych może poprawić nawilżenie i elastyczność skóry oraz zmniejszyć widoczność zmarszczek.
Należy jednak pamiętać, że wiele z tych badań (klik, klik) zostało sfinansowanych przez firmy produkujące produkty kolagenowe, co mogło mieć wpływ na wyniki badania.
A dawki kolagenu, które w badaniach naukowych okazały się skuteczne w poprawie zdrowia skóry, są różne, chociaż w większości badań stosowano 2,5–15 gramów dziennie przez 8 tygodni lub dłużej (klik, klik).
Potencjalne korzyści dla kości
Oprócz poprawy niektórych aspektów zdrowia i wyglądu skóry, suplementy kolagenowe mogą oferować kilka innych korzyści.
W jednym badaniu oceniano wpływ przyjmowania suplementów kolagenowych u 102 kobiet w okresie pomenopauzalnym, które miały zmniejszoną gęstość mineralną kości (osteopenia).
U osób, które przyjmowały 5 gramów peptydów kolagenowych dziennie przez 1 rok, zaobserwowano znaczny wzrost gęstości mineralną kręgosłupa i kości udowej (kości podudzia) w porównaniu z uczestnikami, którzy przyjmowali placebo.
Badanie kontrolne przeprowadzone na 31 z tych kobiet wykazało, że przyjmowanie 5 gramów kolagenu dziennie przez łącznie 4 lata wiązało się z postępującym wzrostem gęstości mineralnej kości.
Naukowcy odkryli, że w okresie obserwacji, gęstość mineralna kości uczestników wzrosła
o 5,79–8,16% w kręgosłupie i o 1,23–4,21% w kości udowej.
Odkrycia te sugerują, że długotrwałe przyjmowanie suplementów kolagenu może pomóc zwiększyć gęstość mineralną kości u osób po menopauzie, które są bardziej narażone na rozwój osteopenii i osteoporozy.
Co więcej, w jednym artykule przeglądowym stwierdzono, że przyjmowanie doustnych suplementów kolagenu zmniejszyło objawy związane z chorobą zwyrodnieniową stawów,
w tym została zminimalizowana ich sztywność.
Suplementy kolagenowe mogą również zapewniać inne korzyści zdrowotne, takie, jak poprawa składu ciała w niektórych populacjach w połączeniu z treningiem siłowym.
Jednakże należy zauważyć, że w badaniach zaobserwowano korzystne skutki przyjmowania kolagenu głównie u starszych kobiet o niskiej gęstości mineralnej kości. Dlatego w tym przypadku suplementy kolagenowe mogą nie mieć takiego samego działania w innych populacjach, takich jak mężczyźni, osoby młodsze lub osoby, które nie mają niskiej gęstości mineralnej kości.
Jakie są skutki uboczne stosowania kolagenu?
Suplementy kolagenowe mają dobry profil bezpieczeństwa i nie wiążą się z niepożądanymi skutkami ubocznymi.
Jednak producenci często łączą kolagen z innymi składnikami w suplementach. Niektóre składniki, takie jak zioła i wysoki poziom witamin w suplementach opracowanych w celu wspierania zdrowia skóry, paznokci i włosów, mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia.
Na przykład składniki suplementów diety, takie, jak ekstrakty ziołowe, mogą wchodzić
w interakcje z powszechnie przepisywanymi lekami, a niektóre z nich nie są bezpieczne dla osób w ciąży lub karmiących piersią.
Co więcej, niektóre suplementy zawierające kolagen mogą również zawierać megadawki składników odżywczych, takich jak biotyna, które mogą zakłócać wyniki badań laboratoryjnych oceniających czynność serca i tarczycy.
Ta i inne witaminy i minerały mogą powodować problemy zdrowotne, jeśli przyjmujesz je
w dużych dawkach przez długi okres.
Tak więc, choć jest mało prawdopodobne, aby suplementy zawierające wyłącznie kolagen powodowały jakiekolwiek skutki uboczne, ważne jest, aby czytać etykiety i rozumieć potencjalne ryzyko związane z suplementami zawierającymi kolagen w połączeniu z innymi składnikami.
Jeśli bierzesz inne leki, jesteś w ciąży lub karmisz piersią, zanim zaczniesz przyjmować suplementy, porozmawiaj z pracownikiem służby zdrowia.
Najważniejsze jest to, że…
Kolagen zapewnia wsparcie strukturalne tkankom, a także bierze udział w podstawowych procesach organizmu, w tym naprawie tkanek i sygnalizacji między komórkami.
Twoje ciało wytwarza kolagen w sposób naturalny, ale ważne jest, aby pamiętać, że nie musisz jeść kolagenu ani przyjmować suplementów kolagenowych, aby wesprzeć poziom kolagenu w organizmie lub zdrowie kości.
W rzeczywistości możesz pomóc swojemu organizmowi w wytwarzaniu kolagenu oraz utrzymaniu zdrowego poziomu kolagenu i tkanki kostnej, po prostu włączając do diety wystarczającą ilość wysokiej jakości białka, witaminy D, wapnia, witaminy C i cynku (klik, klik, klik).
A zbilansowana dieta zawierająca nieco więcej białka jest szczególnie pomocna w utrzymaniu tkanki mięśniowej i kości w miarę starzenia się. I aby to wspomóc, połącz tę bogatą w białko dietę z aktywnością fizyczną, szczególnie treningiem oporowym i ćwiczeniami z obciążeniem.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jak opracować skuteczną dietę odchudzającą, która pomoże Ci chudnąć każdego tygodnia jedząc produkty, które lubisz, zapoznaj się z moją niestandardową usługą Treningu Online. Autofagia jest nie tylko niezbędna do utrzymania ogólnego stanu zdrowia, ale ma także kluczowe znaczenie dla optymalnego funkcjonowania komórek. Zrozumienie, jak działa autofagia i co możesz zrobić, aby ją aktywować, jest ważne dla zdrowego starzenia się i pomocne w walce z chorobami. Oglądnij to video.
Jeśli podobał Ci się ten artykuł, udostępnij go na grupie na Facebooku lub gdziekolwiek lubisz spędzać czas online! Jeśli chcesz wesprzeć moją pracę i pomóc mi w utrzymaniu tego bloga, postaw mi kawę!
Do następnego…
Salute!
Joel