Czy wagi mierzące tkankę tłuszczową są dokładne?
W tym artykule przedstawiam informacje na temat działania wag do pomiaru tkanki tłuszczowej i tego, czy dają one dokładny szacunek procentowej zawartości tkanki tłuszczowej w ciele.
Joel
Wagi do pomiaru tkanki tłuszczowej stały się popularnymi narzędziami dla osób chcących monitorować swoje zdrowie i postępy w sprawności fizycznej w domowym zaciszu.
Od śledzenia procentowej zawartości tkanki tłuszczowej po masę mięśniową, wagi te oferują cenne informacje na temat ogólnego składu fizycznego danej osoby. Często jednak pojawiają się pytania dotyczące ich dokładności i niezawodności.
W tym artykule zagłębimy się w funkcjonalność wag do pomiaru tkanki tłuszczowej i ich dokładność w pomiarze różnych składników ciała.
No to zaczynamy…
„Termin „skład ciała” odnosi się do względnych procentowych proporcji tłuszczu, mięśni i wody w ciele.Zrozumienie, ile tłuszczu i mięśni składa się na ciało, może być ważnym narzędziem dla osób, które chcą śledzić swoje ogólne zdrowie.”
Czym jest tłuszcz w organizmie i dlaczego jest ważny?
Tłuszcz w organizmie jest niezbędny do przeżycia. Pełni ważne funkcje, takie, jak wytwarzanie hormonów, regulacja temperatury ciała i magazynowanie witamin i składników odżywczych.
Jednak zbyt duża ilość tłuszczu w organizmie może powodować problemy zdrowotne. Zwiększa ryzyko wystąpienia niektórych schorzeń, takich jak:
- Cukrzyca typu 2,
- Wysoki poziom cholesterolu,
- Choroby serca,
- Bezdech senny,
- Niealkoholowa stłuszczeniowa choroba wątroby,
- Depresja i lęk
- Rak
To, gdzie magazynujesz tłuszcz, również ma znaczenie.
Tłuszcz brzuszny, zwany również tłuszczem trzewnym, to tłuszcz otaczający narządy w jamie brzusznej i jest związany z takimi schorzeniami, jak cukrzyca i wysokie ciśnienie krwi.
Tłuszcz podskórny to tłuszcz znajdujący się pod skórą. Ten rodzaj tłuszczu pomaga regulować temperaturę ciała, amortyzuje ciało i może magazynować energię.
Ilość tłuszczu w organizmie zależy od wielu czynników, w tym wieku, płci i pochodzenia etnicznego.
Jaki jest zdrowy poziom tkanki tłuszczowej?
Zdrowy poziom tkanki tłuszczowej zależy od wielu czynników i często jest określany przez płeć i wiek. U kobiet zdrowy poziom tkanki tłuszczowej wynosi od 20% do 35%. U mężczyzn wynosi od 8% do 25%.
Normalne jest, że kobiety mają więcej tkanki tłuszczowej, niż mężczyźni, a ilość tkanki tłuszczowej u danej osoby zwiększa się wraz z wiekiem.
A jeśli regularnie ćwiczysz, wybierasz zdrową żywność i nie widzisz, że Twoja masa ciała się nie zmienia, być może nadszedł czas, aby ocenić procent tkanki tłuszczowej?
Dzieje się tak, ponieważ zdrowe nawyki, takie jak ćwiczenia siłowe, mogą budować mięśnie. A zwiększająca się masa mięśniowa może sprawić, że liczba na wadze pozostanie taka sama lub w niektórych przypadkach wzrośnie nawet, jeśli tracisz tłuszcz.
Jednym ze sposobów oceny postępów jest wejście na wagę z pomiarem tkanki tłuszczowej.
I chociaż nie jest to jedyna metoda określania zdrowej masy ciała, pomiar tkanki tłuszczowej na takiej wadze, może pomóc Ci określić, czy Twoje wysiłki na rzecz utraty wagi przynoszą efekty.
A jeśli nie próbujesz schudnąć, taki pomiar tkanki tłuszczowej nadal może pomóc Ci ustalić, czy masz zdrowy stosunek tłuszczu do mięśni.
Jak działają wagi z pomiarem tkanki tłuszczowej?
Wagi do pomiaru tkanki tłuszczowej są łatwe w użyciu. Wystarczy, że staniesz na wadze, a urządzenie zmierzy zarówno masę ciała, jak i szacowany procent tkanki tłuszczowej.
Takie wagi działają za pomocą czujników znajdujących się pod stopami, które wykorzystują impedancję bioelektryczną. Gdy staniesz na wadze, niewielki prąd elektryczny przepływa przez nogę i miednicę, mierząc opór tkanki tłuszczowej.
Następnie czujniki w wadze mierzą poziom oporu, jaki napotkał prąd, gdy wracał przez drugą nogę.
Z reguły większy opór ciała oznacza wyższy procent tkanki tłuszczowej. Wynika to z faktu, że tłuszcz zawiera mniej wody, niż mięśnie, więc prądowi trudniej jest przez niego przepłynąć.
Czy takie wagi są dokładne?
Generalnie wagi do pomiaru tkanki tłuszczowej mogą zapewnić jedynie przybliżone szacunki. Choć są bezpieczne w użyciu, istnieje wiele zmiennych, które mogą wpłynąć na wyniki. Należą do nich:
- Twoja płeć. Kobiety mają naturalnie więcej tkanki tłuszczowej, niż mężczyźni.
- Miejsce gromadzenia tłuszczu w organizmie.
- Ciąża. Te wagi nie są zalecane w czasie ciąży.
- Twój wiek. Te wagi nie są odpowiednie dla dzieci.
- Twój wzrost i postawa.
- Częste treningi wytrzymałościowe i oporowe.
Do tego wszystkie wagi 4-elektrodowe nie są dokładne, a większość 8-elektrodowych wag jest nieco bardziej dokładna.
Wagi 4-elektrodowe (wagi bez uchwytów) wysyłają prąd o niskim natężeniu do dolnej części ciała (nóg) i wykorzystują wzory do szacowania składu ciała, takiego, jak wskaźnik tkanki tłuszczowej (BFP), masa mięśniowa, beztłuszczowa masa ciała itp. Wiele badań wykazało, że ta metoda daje niedokładne szacunki.
W teście przeprowadzonym w 2016 r. przez Consumer Reports przetestowano sześć wag do pomiaru tkanki tłuszczowej w porównaniu z maszynami laboratoryjnymi. Wyniki wykazały, że wagi 4-elektrodowe często podawały niedokładne szacunki procentowej zawartości tkanki tłuszczowej (BFP). Najbardziej dokładne odczyty były błędne o około 21%, podczas gdy najmniej dokładne odchylenia wynosiły około 34%. Niektóre badania wykazały jeszcze większe niedokładności, z odchyleniami przekraczającymi 50%.
Z kolei 8-elektrodowa waga z 1 uchwytem
Wykorzystując osiem elektrod na stopach i dłoniach, waga z 1 uchwytem mierzy całe ciało. Jednak ze względu na ograniczenia techniczne, mogą one używać tylko 2 prądów o niskiej
i średniej częstotliwości do pomiaru płynu pozakomórkowego. Bez pomiaru płynu wewnątrzkomórkowego dostarczają wyniki z dokładnością zwykle około 80%.
A 8-elektrodowe wagi z 2 uchwytami, to zaawansowane urządzenia, które dzielą ciało na 5 segmentów i oddzielnie mierzą płyny pozakomórkowe i wewnątrzkomórkowe, używając prądów o niskiej, średniej i wysokiej częstotliwości. Urządzenia laboratoryjne, zostały dokładnie przebadane i wykazały korelację do 97% ze złotym standardem skanów DEXA.
Jakie są zalety i wady wag do pomiaru tkanki tłuszczowej?
Największą zaletą korzystania z tego typu wag jest to, że możesz zmierzyć tkankę tłuszczową w zaciszu własnego domu w dowolnym momencie, bez konieczności dojeżdżania na siłownię lub do specjalistycznej kliniki.
Jednak wagi te nie są całkowicie dokładne i dlatego nie chcesz, aby były Twoim jedynym pomiarem ogólnego stanu zdrowia.
Inną wadą jest to, że waga do pomiaru tkanki tłuszczowej nie bierze pod uwagę innych zmiennych tkanki tłuszczowej, takich jak miejsce jej występowania.
Na przykład dla lekarza istotna będzie tkanka tłuszczowa, która gromadzi się w okolicy brzucha, ponieważ może to zwiększyć ryzyko wystąpienia niektórych schorzeń, takich jak choroby serca.
A waga do pomiaru tkanki tłuszczowej może podać jedynie ogólny procent, a nie miejsca na ciele, w których gromadzi się potencjalnie niebezpieczny tłuszcz.
Dlaczego warto używać wag z pomiarem tkanki tłuszczowej?
Zrozumienie procentowej zawartości tkanki tłuszczowej (BFP) jest kluczowe, ponieważ zapewnia bardziej kompleksową ocenę ogólnego stanu zdrowia i sprawności fizycznej danej osoby w porównaniu z samym BMI (wskaźnikiem masy ciała).
Podczas gdy BMI jest użyteczną miarą oceny masy ciała w stosunku do wzrostu, nie rozróżnia masy tłuszczowej i masy beztłuszczowej (mięśni, kości i narządów). W rezultacie osoby
o dużej masie mięśniowej lub sportowcy mogą mieć wyższe BMI, co wskazuje na nadwagę lub otyłość, pomimo niskiego procentowego udziału tkanki tłuszczowej.
Z drugiej strony procentowy udział tkanki tłuszczowej bezpośrednio określa stosunek masy tłuszczowej do całkowitej masy ciała. Wysoki poziom tkanki tłuszczowej wiąże się ze zwiększonym ryzykiem zdrowotnym takim, jak choroby układu krążenia, cukrzyca i zespół metaboliczny. Z drugiej strony utrzymanie zdrowego procentowego udziału tkanki tłuszczowej wiąże się z poprawą zdrowia metabolicznego, zmniejszonym ryzykiem chorób przewlekłych
i ogólnym samopoczuciem.
Dzięki zrozumieniu procentowego udziału tkanki tłuszczowej w organizmie osoby mogą lepiej ocenić swoje czynniki ryzyka różnych schorzeń i odpowiednio dostosować swoje plany dotyczące sprawności fizycznej i odżywiania.
To spersonalizowane podejście pozwala na skuteczniejsze wyznaczanie celów
i monitorowanie postępów w osiąganiu zdrowej kompozycji ciała. Dlatego też podczas, gdy BMI jest cennym narzędziem przesiewowym, zrozumienie procentowej zawartości tkanki tłuszczowej zapewnia dokładniejsze odzwierciedlenie ogólnego stanu zdrowia i sprawności.
Jak korzystać z wag do pomiaru tkanki tłuszczowej, aby uzyskać optymalne wyniki?
Wykonaj test rano, po wstaniu z łóżka. Przed wykonaniem testu skorzystaj z toalety, nie jedz i nie pij nic i bądź na nogach przez około 5 minut. Po tym czasie możesz stanąć na wadze.
Pomiary wykonuj każdego dnia i porównuj średnią z tygodnia do tygodnia.
Jeśli nie możesz wykonać testu rano, upewnij się, że jest to co najmniej dwie godziny po posiłku.
Kluczowa jest spójność, dlatego staraj się wykonywać test w tych samych warunkach i o tej samej porze każdego dnia, aby uzyskać wiarygodne wyniki.
Regularnie śledź postępy i dostosowuj plany fitness w razie potrzeby na podstawie średnich z codziennych pomiarów.
Najważniejsze jest to, że…
chociaż dokładność wag do pomiaru tkanki tłuszczowej może się różnić, w zależności od modelu, to umożliwiają osobom względne monitorowanie składu ciała, a dzięki temu podejmowanie świadomych decyzji dotyczących ich zdrowia i kondycji.
I wiedz, że żadna waga mierząca tłuszcz nie może dokładnie uchwycić całego Twojego zdrowia. Dlatego jedz dobrze, regularnie się ruszaj, wysypiaj się, dbaj o swoje zdrowie psychiczne, unikaj palenia i nadmiernego spożycia alkoholu oraz znajdź czas na regularne wizyty kontrolne u swojego lekarza.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jak opracować skuteczną dietę odchudzającą, która pomoże Ci chudnąć każdego tygodnia jedząc produkty, które lubisz, zapoznaj się z moją niestandardową usługą Treningu Online. A jeśli nie tracisz kilogramów podczas redukcji i pytasz na grupie, co jest grane, to często spotykam się z twierdzeniem, że: „To mięśnie! Bo można zamienić tłuszcz w mięśnie”. To naprawdę tak działa? Oglądnij to video.
Jeśli podobał Ci się ten artykuł, udostępnij go na grupie na Facebooku lub gdziekolwiek lubisz spędzać czas online! Jeśli chcesz wesprzeć moją pracę i pomóc mi w utrzymaniu tego bloga, postaw mi kawę!
To co?…
Salute!
Joel