Jakie mogą być skutki i konsekwencje szybkiego odchudzania? – Niedzielne Dietetyczne Pogaduchy #5

Jakie mogą być skutki i konsekwencje szybkiego odchudzania?

Diety, które promują szybką utratę wagi, są często bardzo ubogie w kalorie i składniki odżywcze. Może to narazić Cię na wiele problemów zdrowotnych, zwłaszcza jeśli stosujesz restrykcyjną dietę odchudzającą przez wiele tygodni.

Trener Joel | Trenuj z głową

Joel

Przyjaciółka lub członek rodziny stracili na wadze przechodząc na głodówkę, odtruwając się i jedząc zbyt mało kalorii? No i może Ty próbujesz schudnąć, robiąc to samo do tego stopnia, że czujesz się nieszczęśliwa, ciągle głodna i słaba? 

Jednym z powszechnych mitów stojących za dietą jest to, że im więcej kalorii wytniemy z naszej diety, tym więcej wagi stracimy. To ma sens w teorii. Ale czy to rzeczywiście działa? Czy zredukowanie większej liczby kalorii jest lepsze?

Niestety, nie można jeść za mało, bo to nie tylko utrudnia osiągnięcie docelowej wagi, ale może także powodować inne problemy zdrowotne.

Pierwsze pytanie, które powinnaś sobie zadać, to: „dlaczego chcę schudnąć?” Wydaje się to proste. Zwykle chodzi o mniejszy rozmiar ubrań lub lepszy wygląd. Ale te powody mogą spowodować, że podejmiesz decyzje, które niekoniecznie są w Twoim najlepszym interesie zdrowotnym. Jedzenie dużo poniżej swoich potrzeb może niestety przynieść odwrotny skutek.

Szybka utrata masy ciała wynikająca z drastycznego obniżenia spożycia kalorii ma również swoją cenę. Takie surowe ograniczenia kaloryczne mogą prowadzić do uszkodzeń metabolicznych, nadmiernej utraty mięśni, skrajnej drażliwości.

Istnieje wiele ważnych powodów, dla których nie należy drastycznie obcinać kalorii i dlatego o pięciu z nich opowiem Ci w dzisiejszym odcinku Niedzielnych Dietetycznych Pogaduch. 

 

No to zaczynamy!

“Dieta wymaga dużo motywacji i wysiłku. Mając powyższe na uwadze, ważne jest, aby być ostrożnym z tym, ile tracisz każdego tygodnia.”

Najważniejsze jest to, że…

jeśli zrzucisz wagę zbyt szybko, stracisz głównie mięśnie, kości i wodę. Dlatego staraj się tracić 0,5 – 1 kilogram tygodniowo i unikaj modnych diet lub produktów, które sprawiają, że obietnice brzmią zbyt dobrze, aby były prawdziwe. Najlepiej oprzyj swoją utratę wagi na zmianach, które można utrzymać przez dłuższy czas.

Bez względu na to, jak szybko będziesz się odchudzać, najlepszym sposobem na osiągnięcie celu jest trafna strategia żywieniowa i aktywność fizyczna. Jeśli nie masz pewności, od czego zacząć, ile kalorii powinnaś jeść lub jak to zrobić bezpiecznie, możesz skonsultować się z profesjonalistą, który zaopiekuje się Twoimi kaloriami.

 

Pamiętaj tylko, że kalorie są królem, jeśli chodzi o odchudzanie i wspierają lepiej Twoje wyniki, niż najlepsza grupa na Facebooku!

To co?…

Do następnego… 

Salute!

Joel

joel@trenujzglowa.pl

Znajdź mnie w Social Media

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.