Nadmierny apetyt na diecie.
Kiedy ograniczasz spożycie żywności, czujesz, że chcesz jeść jeszcze więcej. Nagłe żądze jedzenia sprawiają, że większość z nas rezygnuje z diety już po kilku tygodniach. Rzeczywistość jest taka, że nadmierne łaknienie jedzenia nie jest, aż tak dokuczliwe, gdy wiesz, dlaczego ono występuje.
Joel
Znasz to?… Po całym dniu po prostu wskakujesz do łóżka, tylko po to, aby po chwili poczuć się tęsknotę za zimną pizzą, która marnieje w lodówce, a byłaby o wiele szczęśliwsza w Twoim brzuchu? 🙂
Albo Twój arcywróg podążania zgodnie z planem posiłków – południowy kryzys! To czas, w którym Twój mózg nie chce pracować dla niczego innego, poza węglowodanami i cukrem. Masz tak? 🙂 .
Ehhhh… Gdybyśmy tylko mieli ciągle taką ochotę na piersi z kurczaka i warzywa … trafienie w „makro” byłoby takie łatwe… hihi.
Cóż, może to być nieosiągalne marzenie, ale to nie znaczy, że musisz być niewolnikiem żądzy jedzenia i przez to za każdym razem porzucać dążenie do idealnego ciała.
Rzeczywistość jest taka, że nadmierne łaknienie jedzenia nie jest, aż tak dokuczliwe, gdy wiesz, dlaczego ono występuje. I o tym właśnie będzie ten artykuł.
No to… Zaczynamy!
„Zachłanność na pożywienie jest często wywoływana przez zewnętrzne sygnały, takie jak oglądanie lub wąchanie pysznych smakołyków. Natomiast potrzeba jedzenia jest reakcją na naturalne uczucie głodu.”
Wg słownika, łaknienie jest to „wielkie pragnienie czegoś; pożądanie, potrzeba, żądza”.
To jednak nie oddaje prawdziwego wymiaru napadu nadmiernego apetytu. Jest to „intensywne, naglące lub nienormalne pragnienie lub tęsknota”. „Pilne” i „nienormalne” są kluczem do zrozumienia różnicy między obżarstwem, a prawdziwym głodem.
Podczas, gdy głód jest „bardzo wielką potrzebą jedzenia” jakiegokolwiek rodzaju, pożądaniem jest pragnienie określonego pokarmu.
Zatem, jeśli zastanawiasz się, czy wczorajsze objadanie się sernikiem było wynikiem głodu lub po prostu pragnienia, oto, co powinieneś rozważyć:
Po pierwsze:
Kiedy czujesz głód, po prostu potrzebujesz pożywienia, ponieważ Twoje ciało potrzebuje kalorii, aby utrzymać Cię przy życiu. Kiedy jednak masz łaknienie, to zwykle na jedno konkretne jedzenie (lub rodzaj, czy smak, np. węglowodany lub słodkie/ słone potrawy).
Po drugie:
Jeśli chęć jedzenia jest szybka i nagła, jest to prawdopodobnie łaknienie.
Po trzecie:
Zachłanność na pożywienie jest często wywoływana przez zewnętrzne sygnały, takie jak oglądanie lub wąchanie pysznych smakołyków. Natomiast potrzeba jedzenia jest reakcją na naturalne uczucie głodu.
Co powoduje żądzę jedzenia?
Łaknienie jest złożone i powiązane z wieloma wewnętrznymi i zewnętrznymi przyczynami.
Na szczęście ogólny przegląd najczęstszych z nich może pomóc nam przezwyciężyć nasze pragnienie „zeżarcia” wszystkich naszych sukcesów na diecie.
Przyjrzyjmy się tym, które są najbardziej uciążliwe dla większości ludzi.
Jak alkohol może powodować nadmierny apetyt?
Jeśli kiedykolwiek wróciłeś z zakrapianej imprezy i wypolerowałeś paczkę chipsów, nawet pomimo, że po drodze do domu wstąpiłeś po jakiś fast food, to wiesz już o związku między alkoholem, a obżarstwem.
Związek ten jest głębszy, niż wielu ludzi myśli.
Badania pokazują, że u ludzi, którzy mają tendencję do odczuwania silnych pragnień jedzenia, występuje również zwiększone ryzyko nadużywania alkoholu.
A ponieważ wiadomo, że picie zwiększa prawdopodobieństwo przejadania się (i poprawia przechowywanie tłuszczu), można domniemać, iż:
- Spożywanie w nadmiarze alkoholu prowadzi do objadania się i dalej picia, co prowadzi do jeszcze większego objadania się i picia, co z kolei może prowadzić do szybkiego przyrostu tłuszczu.
- Wiemy również, że osoby z rodzinną historią uzależnienia od alkoholu wykazują preferencje do słodszej żywności, co sugeruje genetyczną podstawę związku między nadużywaniem alkoholu, a pragnieniem jedzenia.
Najważniejsze jest to:
Jeśli masz tendencję do przesadzania z alkoholem, prawdopodobnie masz również skłonność do nadludzkiego apetytu i przejadania się. Trzymaj to na wodzy, gdy kolejnym razem będziesz wypijać drinki. Kliknij tutaj, aby przeczytać o strategii, która pomoże Ci utrzymać minimalną ilość spożytego tłuszczu podczas picia i przejadania się.
Jak restrykcyjne jedzenie może powodować napady łaknienia?
Czy kiedykolwiek zafiksowałeś się na jakieś jedzenie, gdy tylko jakiś „guru” nazwał je „złym”?
A może budząc się pierwszego dnia na nowej diecie, nagle jedyne, co chcesz położyć na śniadaniowym talerzu, to kilka pączków?
Cóż, my ludzie jesteśmy dziwacznymi stworzeniami, mamy obsesję na punkcie tego, co jest zabronione i prawdopodobnie dlatego restrykcyjne jedzenie jest znaną przyczyną żądzy jedzenia.
Właśnie dlatego tak wiele diet mainstreamowych doprowadza do niepohamowanego pożerania. Koncentrują one zdecydowanie zbyt wiele uwagi na tym, co „powinniśmy” i „nie powinniśmy” jeść, a zdecydowanie za mało skupiają się na naukowych podstawach, takich jak bilans energetyczny i podział makroskładników, tak, jak to jest tutaj, na Trenujzglowa.pl .
Dlatego najlepsze co możesz zrobić, to skorzystać z zasad elastycznej diety i już nigdy nie patrzeć wstecz. Nie wiesz jak? Zawsze możesz skorzystać z mojej pomocy podczas treningu online.
Opracowując ponad rok ten program, na podstawie moich doświadczeń i pracy, oferuję Ci osobisty program online w czasie rzeczywistym, które jest przeznaczone wyłącznie dla Ciebie, niezależnie od kondycji fizycznej, typu budowy ciała i aktywności fizycznej. Zgubisz zbędne kilogramy, a przy tym dam Ci wiedzę dotyczącą diety, otrzymasz porady, program treningowy i motywację, które pomogą Ci osiągnąć Twój cel.
Pracujesz z prawdziwą osobą, a nie z aplikacją, która korzysta z szablonów przy opracowywaniu planu działania.
Jak emocjonalne wyzwalacze mogą powodować obżarstwo?
Co popularny stereotyp mówi? Że co kobiety lubią robić, kiedy czują się źle?
Oczywiście jeść – najlepiej cały kubełek lodów i przegryźć go kremówką! 🙂
I choć ten stereotyp jest nieco przesadzony, podkreśla on uzasadnioną przyczynę żądzy jedzenia.
Emocje mogą sprawić, że chcesz jeść. Niestety te negatywne emocje bardziej, niż te pozytywne popychają nas w stronę obżarstwa.
Złość, smutek i nuda zostały zidentyfikowane jako właściwe czynniki wywołujące napady głodu, prawdopodobnie jako sposób na samouleczenie, w celu zwiększenia poziomu serotoniny w mózgu.
Są jednak inne sposoby radzenia sobie z negatywnymi uczuciami.
Aktywność fizyczna jest zawsze dobrym rozwiązaniem – gwarantuję, że nie będziesz myśleć o ciasteczkach, jeśli pójdziesz na siłownię. Ale nawet coś tak prostego, jak gra stymulująca lub wyjście z psem na spacer może wystarczyć, by przestawić Twój umysł.
Jak stres może powodować „wilczy głód”?
Ten nagłówek nie jest zaskoczeniem dla większości z nas.
Kto z nas nie zatracił się bez opamiętania w odmętach słodkości, czy przepysznych fast foodów, aby oderwać się od ciężkiego dnia?
Cóż, podczas gdy ostry stres może tłumić apetyt, chroniczna jego odmiana została powiązana z obżarstwem. Widzisz, w czasie stresu Twoje ciało radzi sobie na różne sposoby.
Jednym z mechanizmów jest aktywacja osi HPA, która jest złożonym zbiorem interakcji między trzema gruczołami: podwzgórzem, przysadką i nadnerczami. Kiedy ten system jest aktywowany, poziom kortyzolu wzrasta, a to z kolei zwiększa chęć jedzenia.
Właśnie dlatego zarządzanie stresem jest niezbędne do oswajania apetytu i osiągnięcia stałej, przewidywalnej utraty wagi.
Jak hormony mogą powodować ochotę na słodycze?
Kortyzol nie jest jedynym hormonem, który może wywoływać apetyt. W przypadku kobiet zarówno ciąża, jak i cykl menstruacyjny zostały zidentyfikowane jako wiarygodne bodźce.
Ogólnie rzecz biorąc, młode kobiety mają tendencję do odczuwania najgłębszych żądz jedzenia, co sugeruje, że tzw. nagłe ssanie spada wraz z ze spadkiem hormonów wytwarzanych przez jajniki.
Jakimi rodzajami jedzenia ludzie obżerają się najczęściej i dlaczego?
Teraz, gdy wiesz nieco więcej o tym, co wywołuje obżarstwo, przyjrzyjmy się, czego najczęściej pragniemy i dlaczego.
Ogólnie rzecz biorąc, najsilniejsze łaknienie odczuwamy wobec pokarmów o niskiej sytości.
Czyli takich, które zawierają dużo kalorii, ale mają niską zawartość białka i błonnika. Zwykle są również „bogatsze” w tłuszcze i węglowodany, niż normalna żywność.
Zasadniczo, to głównie „śmieciowe” jedzenie, które wszyscy znają i uwielbiają:
- Wyroby czekoladowe
- Słone przekąski (frytki, nachosy, chipsy, paluszki, itp.)
- Lody
- Ciasteczka, ciastka, wszelkiego rodzaju słodycze
- Chleb i makaron.
Co takiego jest w tych rzeczach, że tak pobudzają nasze ślinianki?
Cóż, badania sugerują, że ma to związek ze zjawiskiem określanym, jako nagroda przez jedzenie, którą można określić jako „chwilową pozytywną wartość z jedzenia dla danej osoby w momencie jego spożywania”.
W przypadku czekolady, badania nie potwierdzają „uzależnienia do czekolady„, to nie ma wątpliwości, że pozytywnie wpływa na nastrój.
Innymi słowy, te wysokokaloryczne, raczej niepotrzebne potrawy wywołują silne uczucia pozytywne z kilku powodów:
- Połączenie tłuszczy i węglowodanów powoduje największe wrażenie nagrody (szczególnie w porównaniu do żywności zawierającej głównie jeden składnik odżywczy).
- Gęsto-kaloryczne pokarmy są często spożywane w chwilach skrajnego „napadu obżarstwa”, co kojarzy je z zaspokojeniem głodu.
- Żywność o niskiej zawartości błonnika jest łatwo trawiona i prowadzi do szybszego wzrostu poziomu cukru we krwi i energii.
- Zasadniczo, te wysokokaloryczne, bogate w węglowodany i tłuszcze pokarmy nie oferują wiele w zakresie odżywiania, ale są fantastycznym źródłem natychmiastowej satysfakcji.
Najważniejsze jest to, że…
Jeśli chcesz zobaczyć w lustrze ciało, które naprawdę chcesz widzieć i zachować w takiej formie do końca życia, to będziesz potrzebować opanować napady żądzy jedzenia. Pamiętaj, że chęć jedzenia nie odzwierciedla niczego w Tobie jako osobie. Wszyscy mamy do czynienia z apetytem w takim, czy innym stopniu, więc nie ma co się winić, ani wstydzić się.
Dlatego już w następnym artykule pomogę i nauczę Cię, na co zwrócić uwagę w walce z tymi niekontrolowanymi napadami obżarstwa, aby nie przeszkodziły Ci w drodze do Twojego celu.
Tymczasem zapraszam Cię na mój fanpage, gdzie wrzucam krótkie, ale treściwe posty. Obserwuj mnie tam. Pragnę również Cię poinformować, że od niedawna jestem na Instagramie.
Oprócz luźnych Instagramowych zdjęć, pojawia się tam treść, w ramach cyklu „Czy wiesz, że…”. Kolejne trafne informacje, które pomogą Ci na Twojej drodze do upragnionego celu.
Zatem bądźmy w kontakcie!
3 thoughts on “Nadmierny Apetyt Na Diecie – Dlaczego Się Objadamy?”