Czy śledzenie posiłków, to najskuteczniejszy program do kontroli wagi?

Czy śledzenie posiłków, to najskuteczniejszy program do kontroli wagi?

Śledzenie żywności może być ważne w Twojej podróży. Badania pokazują, że ludzie, którzy rejestrują kalorie, tracą na wadze i są bardziej skłonni utrzymać wagę na dłuższą metę. W tym artykule pokażę Ci zalety takiego sposobu odżywiania i jak może odegrać istotną rolę w Twojej diecie.

Trener Joel | Trenuj z głową

Joel

Tej wiosny chęci masz dobre, pomimo że wcześniej walczyłaś o utratę tłuszczu, tym razem jesteś mocno zmotywowana. Próbowałaś dotychczas czystego jedzenia, detoksykacji, a nawet diety o niskiej zawartości węglowodanów. Jednak nic z tego nie wyszło i jesteś gotowa spróbować czegoś innego. 

Tak więc po wnikliwym googlowaniu dowiadujesz się o planowaniu i śledzeniu posiłków. Podoba Ci się pomysł, aby dokładnie wiedzieć, co, kiedy i ile będziesz jadła każdego dnia. Po chwili stwierdzasz, że nic dziwnego, że do tej pory Ci się nie udawało, bo jadłaś nieodpowiednie jedzenie, trzymałaś się nieodpowiedniego harmonogramu posiłków lub jadłaś zwyczajnie za dużo.

Z drugiej strony nie podoba Ci się pomysł planowania, śledzenia, przygotowywania wszystkich posiłków z góry na dzień lub tydzień. Wygląda Ci to na dodatkową pracę w niepełnym wymiarze godzin. 

Nie wiesz, co o tym wszystkim myśleć… 

Ja uważam, że śledzenie posiłków to dobry pomysł, szczególnie na samym początku polecam bardziej systematyczne i zorganizowane podejście do jedzenia, takie jak analiza kaloryczności posiłków. 

Zatem zacznijmy może od przyjrzenia się, dlaczego powinnaś spróbować planowania posiłków?

No to.. zaczynamy!

“Śledzenie posiłków nie jest właściwą metodą dla wszystkich, tak jak każda inna dieta. Ale może pomóc w zdobyciu lepszej kontroli nad własnym jadłospisem i w staniu się lepszym intuicyjnym zjadaczem na dłuższą metę. W tej czynności oprócz tradycyjnego śledzenia żywności, rejestrowania podziału składników odżywczych, staraj się, aby śledzenie żywności było także praktyką refleksyjną, ponieważ pozwoli Ci to ocenić swoje posiłki i uchwycisz ich rozumowanie. “

Dlaczego powinnaś jeść wg planu posiłków przez jakiś czas?

Łatwo jest znaleźć ludzi, którzy twierdzą, że podążanie za planem posiłków jest masochistycznym i błędnym sposobem na utratę tłuszczu. Zdają się mówić:

  • „Nikt nie może długo trzymać się planowania posiłków”.
  • „Planowanie jest czasochłonne i zbyt trudne do naśladowania”.
  • „Planowanie i śledzenie kaloryczności posiłków psuje Twój związek z jedzeniem”.

Prawdą jest, że planowanie posiłków nie jest pozbawione wad i nie brakuje jego przeciwników, którzy nadają tej praktyce złe imię. Jednak i w tym wypadku ocena narzędzia niezależnie od tego, czy jest ono złe, czy dobre, zależy od tego, jak z niego korzystasz. Ogólnie rzecz biorąc, wg mnie i nie tylko mnie, planowanie posiłków jest jednym z najlepszych sposobów na uzyskanie pożądanego ciała z kilku powodów..

Śledzenie planu posiłków gwarantuje utratę wagi.

Dieta o niskiej zawartości węglowodanów działa. Ograniczenie cukru działa. Tak samo jak dieta detox, paleo i wegańska… One wszystkie działają. Bo jeśli stosujesz dietę ograniczającą to, co, ile lub kiedy możesz jeść, to to determinuje Twoje wyniki i na początku tracisz na wadze….

Dlaczego na początku? 

Bo problem z tymi dietami polega na tym, że jeśli nie śledzisz tego, co spożywasz, to z czasem zaczniesz jeść coraz więcej, a utrata masy ciała zatrzyma się. Wraz z upływem czasu na diecie coraz trudniej jest intuicyjnie dopasować się do naszych prawdziwych potrzeb kalorycznych, ponieważ zbyt łatwo jest myśleć, że jemy tylko po to, aby zaspokoić nasz głód, kiedy jemy po prostu więcej, niż jest to wymagane. Bo utrata masy ciała obniża poziom leptyny hormonalnej, która sygnalizuje mózgowi, że jesteś syta i równocześnie zwiększa hormon greliny, który po prostu stymuluje głód. No i ta nierównowaga hormonalna utrzymuje się jeszcze długo po tym, jak odniesiesz sukces w odchudzaniu, co sprawia, że ​​jeszcze trudniej jest utrzymać stracone kilogramy. Do tego na nasze poziomy głodu duży wpływ ma to, co widzimy, a nie tylko to, ile naprawdę potrzebujemy. Nawet jeśli wiemy, że zjedliśmy wystarczająco dużo, jeśli ktoś pojawi się z talerzem świeżo upieczonych ciasteczek, nasz mózg może nagle wrócić do „głodnego” stanu.

Wszystkie ograniczenia restrykcyjnej diety są tak zaprojektowane, aby zrobić jedną rzecz: pomóc Ci jeść mniej kalorii! I o to chodzi!

Może to wydawać się zbyt uproszczone, ale nauka na ten temat jest jasna. Jedynym powodem, dla którego ktoś kiedykolwiek stracił na wadze, jest to, że jadł mniej kalorii, niż zużywał w dłuższej perspektywie czasu.

Niektóre diety pomogą Ci to zrobić pośrednio, ale jeśli nie kontrolujesz również spożycia kalorii, utrata wagi zawsze będzie czymś w rodzaju zgadywania.

A planowanie posiłków to zmienia.

Określ, ile kalorii musisz zjeść, aby schudnąć, zaplanuj posiłki tak, aby trafiły w te liczby, a stracisz wagę niezależnie od tego, co, jak często lub kiedy jesz.

Podążanie za planem posiłku nauczy cię odpowiedniej wielkości porcji.

Mamy tendencję notorycznie źle oceniać, ile jemy. Wiele osób zastanawia się, dlaczego nie może po prostu „słuchać swojego ciała”, jeść, kiedy są głodni i schudnąć.

Odpowiedź jest prosta: jesz z wielu powodów innych niż głód. Wszyscy to robimy.

Na przykład, jeśli jemy z nieco większych niż normalne paczek i talerzy, nasze spożycie kalorii może wzrosnąć nawet o 31%, a my nigdy tego sobie nie uświadomimy. Trafny przykład tego znajdziemy w badaniu, w którym niektórzy uczestnicy otrzymali miski zupy, które potajemnie napełniają się podczas jedzenia hihi. Każdy mógł jeść tyle, ile chciał, a ludzie jedzący z tych „bezdennych misek” jedli około 73% więcej, niż ludzie, którzy jedli z tych zwyczajnych. Naukowcy okresowo pytali uczestników, czy są „pełni”, a najczęstszą odpowiedzią było: „Jak mogę być „pełny”, skoro zjadłem dopiero pół miski!?”.

Planowanie i śledzenie posiłków pomaga uniknąć tych pułapek. Jedząc tylko żywność, którą masz w planie, poznasz zawartość kalorii w różnych produktach i jakie ilości porcji powinnaś jeść, aby codziennie osiągać cele kaloryczne.

Podążanie za planem posiłków jest kluczem do poprawy składu ciała.

Najpopularniejsze diety odchudzające mają dwie wspólne cechy:

  • Zapewniają bardzo mało kalorii.
  • Dostarczają bardzo mało białka.

I jeśli postępujesz zgodnie z tym planem, szybko schudniesz. Jeśli jednak spojrzysz na swój skład ciała, sama zobaczysz, że takie podejście przynosi więcej szkody niż pożytku.

Widzisz, kiedy masz duży deficyt kalorii i jesz zbyt mało białka, tracisz tłuszcz, ale również tracisz sporo mięśni, a Twój metabolizm wyraźnie spowalnia. Głód także podskakuje po kilku tygodniach, zostawiając Cię gotową do odzyskania większości utraconego ciężaru. Dzieje się tak, ponieważ w kwestii ograniczenia liczby kalorii dochodzi do zmniejszenia zysków i strat. Zamiast tego, zmniejsz nieznacznie spożycie kalorii i możesz konsekwentnie schudnąć bez nadmiernego głodu, napadów obżarstwa lub utraty mięśni. Więcej o przyczynach napadów obżarstwa znajdziesz w tym wpisie.

Jeśli jednak drastycznie spróbujesz zmniejszyć kalorie, to wszystkie dietetyczne problemy mogą wymknąć się spod kontroli. Problemy te pogarszają się tylko wtedy, gdy nie jesz wystarczającej ilości białka. Badania (klik, klik, klik) wykazały, że ludzie, którzy przestrzegają diety wysokobiałkowej, tracą mniej mięśni, odczuwają mniejszy głód i spalają więcej kalorii, gdy ograniczają spożycie pokarmu.

Tworzenie planu posiłków rozwiązuje wszystkie te problemy?

Śledząc i planując codzienne spożycie możesz mieć pewność, że jesz wystarczająco dużo kalorii, aby zdrowo schudnąć, jesz wystarczająco dużo białka, aby utrzymać (lub zyskać) mięśnie i jesz przede wszystkim jedzenie, które lubisz, aby utrzymać „ssanie” pod kontrolą.

Oczywiście planowanie i śledzenie własnych posiłków, wiąże z niewielką wadą, ale ta wada jest również warta omówienia.

Problem z planami posiłków.

Istnieje jeden duży problem z planowaniem posiłków, mianowicie: to wymaga pewnego wysiłku, czasu i dalekowzroczności, a jedzenie tych samych pokarmów przez tygodnie lub miesiące może być nudne.

Jednakże po pewnym czasie nauczysz się zdrowych nawyków żywieniowych, a planowanie posiłków stanie się po prostu łatwiejszą czynnością. Zrozumiesz, ile, kiedy i co jeść i nie będziesz musiała codziennie jeść tego samego, aby uniknąć wypadnięcia z rytmu.

Dlatego zalecam, abyś jako pierwszy krok w kierunku rozwijania swoich dietetycznych umiejętności jedzenia, przeszła co najmniej trzy miesiące odpowiedniego planowania i śledzenia posiłków. Następnie możesz skorzystać z pewnego rodzaju „intuicyjnego jedzenia”.

„Intuicyjne jedzenie” to termin naukowy, który obejmuje kontrolowanie tego, co i ile jesz na podstawie wewnętrznych wskazówek Twojego ciała, a nie planów posiłków lub innych zewnętrznych środków. Ludzie, którzy uczą się praktykować intuicyjne jedzenie, są na ogół lepsi w trzymaniu się swojej diety i są mniej zestresowani i szczęśliwsi ze swojego ciała.

Łatwo jest zepsuć intuicyjne jedzenie, jeśli wcześniej nie stosowałaś bardziej restrykcyjnego planu, ale może on działać całkiem nieźle, gdy masz już trochę doświadczenia z dietą. Przeczytaj więcej, aby dowiedzieć się, co polecam. Bo…

Najważniejsze jest to, że…

zapisywanie tego, co jesz jest pomocnym narzędziem podczas startu swojej przygody z odchudzaniem. Możesz określić swoje dobre nawyki i mieć pod kontrolą swoje słabości, takie jak niezdrowe przekąski późno w nocy, czy picie głównie słodkich napojów.

Istnieje wiele różnych sposobów śledzenia tego, co jesz. Możesz zapisać to na papierze, robić notatki na komputerze lub urządzeniu cyfrowym lub skorzystać z witryny lub aplikacji do śledzenia kaloryczności diety. Oprócz standardowej kontroli kaloryczności i podziału makroskładników, śledź pory, okoliczności w których jesz, żywność, jaką spożywasz, wielkość porcji. Możesz robić też notatki na temat tego, co robiłaś lub co czułaś przed, w trakcie i po nieplanowanym cheat mealu, używając większości tych metod.

 

Dlatego „Planuj. Zapisz. Jedz. Nigdy odwrotnie!”

A pod koniec dnia przejrzyj swój dziennik żywności i zadaj sobie następujące pytania:

  • Czy jadłam zbilansowane posiłki?
  • Czy w każdym posiłku lub w każdej przekąsce miałam odpowiednie proporcje makroskładników (w tym wodę)?
  • Czy zjadłam wystarczająco dużo owoców, warzyw i błonnika z pełnych ziaren?
  • Czy planowałam zdrowe przekąski, aby pomóc pokonać napady obżarstwa?:
  • Czy jadłam, kiedy nie byłam głodna? Jeśli tak, to co czułam lub robiłam, co sprawiło, że jadłam?

Śledzenie posiłków nie jest właściwą metodą dla wszystkich, tak jak każda inna dieta. Ale może pomóc w zdobyciu lepszej kontroli nad własnym jadłospisem i w staniu się lepszym intuicyjnym zjadaczem na dłuższą metę. W tej czynności oprócz tradycyjnego śledzenia żywności, rejestrowania podziału składników odżywczych, staraj się, aby śledzenie żywności było także praktyką refleksyjną, ponieważ pozwoli Ci to ocenić swoje posiłki i uchwycisz ich rozumowanie. Śledzenie żywności jest powszechnym podejściem do odkrywania osobistych spostrzeżeń żywieniowych. W śledzeniu żywności refleksja ma kluczowe znaczenie dla rozwoju i utrzymania zdrowych nawyków żywieniowych, ponieważ refleksja nad tym, co/ kiedy i jak jesz pomaga myśleć o swoich praktykach żywieniowych i potencjalnie dokonywać lepszych wyborów żywieniowych.

Pomimo obciążenia związanego ze śledzeniem żywności i refleksją, może to przynieść korzyści wszystkim tym, którzy są zaniepokojeni swoimi nawykami żywieniowymi. A jeśli chcesz dowiedzieć się, jak uzyskać satysfakcjonujące wyniki bez sztywnego planu posiłków, to miej pewność, że przeczytasz kolejny artykuł na blogu.

Ale najpierw SUBSKRYBUJ proszę Trenujzglowa.pl , bo bycie subskrybentem jest zupełnie darmowe i dodatkowo wiąże się z pewnymi przywilejami, których nie mają zwykli odbiorcy.

Możesz spodziewać się, że co jakiś czas będziesz mieć na blogu (https://trenujzglowa.pl/category/blog/ ) artykuł do przeczytania i dowiesz się o tym zaraz po opublikowaniu! A gdy będę mieć coś ważnego do przekazania np. na fanpage’u, to też napiszę po prostu do Ciebie wiadomość. No i przynajmniej tu masz pewność, że nic Cię nie ominie hihi.

JAK SIĘ ZAPISAĆ?

Wystarczy wyrazić swoją chęć subskrypcji poniżej podając swoje imię i adres email, a ja w rewanżu prześlę Ci checklistę skutecznego odchudzania. Postępując zgodnie z tą checklistą, będziesz mieć pewność, że robisz wszystkie właściwe rzeczy, które doprowadzą Cię do upragnionego celu! 

Po umieszczeniu danych, otrzymasz ode mnie prywatną wiadomość email wraz z prezentem.

A wiesz, że ja uwielbiam poznawać swoich Czytelników i dowiadywać się kim są?

Dlatego jeśli chcesz, to odpowiedz proszę na email i napisz mi coś o sobie. A obiecuję, że odpowiem!

No to teraz jesteśmy w stałym kontakcie! 

To co?…

Do następnego… 

Salute!

Joel

jo**@tr**********.pl

Znajdź mnie w Social Media

4 thoughts on “Czy śledzenie posiłków, to najskuteczniejszy program do kontroli wagi?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Używamy plików cookie do personalizowania treści i reklam, udostępniania funkcji mediów społecznościowych i analizowania naszego ruchu. Udostępniamy również informacje o korzystaniu z naszej witryny naszym partnerom w zakresie mediów społecznościowych, reklam i analiz.

Cookies settings
Akceptuje
Odrzucam
Privacy & Cookie policy
Privacy & Cookies policy
Cookie name Active

Używamy plików cookies na naszej stronie internetowej. Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej, bez zmiany ustawień prywatności przeglądarki, wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych takich jak adres IP czy identyfikatory plików cookies w celach marketingowych, w tym wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji, a także celach analitycznych i statystycznych przez Trenujzglowa.pl z siedzibą we Rzeszowie (Administrator), a także na zapisywanie i przechowywanie plików cookies na Twoim urządzeniu. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.

Save settings
Cookies settings