Co wpływa na to, gdzie najpierw chudniesz?

Co wpływa na to, gdzie najpierw chudniesz?

Każdy nosi tłuszcz w różnych częściach ciała. Niektórzy mają duże brzuchy, inni chcą zmniejszyć tkankę tłuszczową na udach lub w talii. Dowiedz się, jak przewidzieć z których miejsc schudniesz najszybciej. 

Trener Joel | Trenuj z głową

Joel

Jeśli zastanawiasz się „z jakich miejsc schudniesz najszybciej?”, to prawdopodobnie dlatego, że istnieje pewna część Twojego ciała, którą chcesz szybko poprawić.

A jeśli szukasz odpowiedzi w Internecie, to zwykle znajdziesz coś w stylu: „najlepszym sposobem na wzmocnienie [obszaru problemowego] jest to lub inne ćwiczenie, suplement, pożywienie i tak dalej…”.

Niestety nie tędy droga…

Utrata tłuszczu to prosty proces (jak dowiesz się z tego artykułu), ale nie jest on całkowicie przewidywalny.

Oznacza to, że jeśli wiesz, jak prawidłowo się odżywiać i ćwiczyć, każdego dnia będziesz tracić tłuszcz. Jednakże nie ma jasno określonych etapów utraty tkanki tłuszczowej, które pozwalają dokładnie przewidzieć, skąd najpierw stracisz tłuszcz. Nie ma też w pełni potwierdzonego sposobu, aby wpłynąć na to, gdzie najpierw tracisz tłuszcz.

Innymi słowy, najlepszym sposobem na spalanie tłuszczu z brzucha nie jest robienie więcej brzuszków i jedzenie superfoodsów, ani spożywanie suplementów, które rzekomo działają wybiórczo na wybrane części Twojego ciała. Na szczęście istnieją pewne ogólne wzorce utraty tkanki tłuszczowej, które mogą wskazać, jak i kiedy stracisz tłuszcz, głównie w zależności od zawartości tkanki tłuszczowej, płci i genetyki.

I tego właśnie nauczysz się z tego artykułu.

No to zaczynamy…

“Przeważnie utrata wagi to proces wewnętrzny. Najpierw tracisz “twardy” tłuszcz, który otacza Twoje narządy, takie jak wątroba, nerki, a następnie zaczynasz tracić “miękki” tłuszcz, taki jak tłuszcz z talii i ud.”

Z których miejsc kobiety najpierw stracisz masę ciała?

Ramiona i barki

Większość kobiet przechowuje bardzo mało tłuszczu w ramionach i barkach, dlatego te obszary są pierwszymi, które stają się szczuplejsze, gdy kobiety zaczynają się odchudzać. Właśnie dlatego wraz ze spadkiem poziomu tkanki tłuszczowej zaczniesz widzieć żyły na przedramionach i zarys mięśni w ramionach i barkach.

Plecy

Kobiety zwykle nie gromadzą dużo tłuszczu na plecach, a zwłaszcza w górnej części pleców. Tak więc, gdy stają się szczuplejsze, łopatki i mięśnie biegnące pionowo wzdłuż obu stron kręgosłupa (prostownik kręgosłupa) stają się znacznie bardziej widoczne. W zależności od tego, ile tłuszczu kobieta ogólnie musi stracić, często będzie w stanie zobaczyć wszystkie krawędzie łopatek i wyraźnie zaznaczoną tzw. „dolinę” wzdłuż kręgosłupa (szczególnie w dolnej części pleców).

Biodra i uda

Tłuszcz z bioder i ud jest źródłem frustracji wielu kobiet. Dzieje się tak, ponieważ okolice bioder i ud są pierwszym miejscem, w którym kobiety przybierają na wadze, gdy ich waga rośnie i to właśnie tam przechowują nieproporcjonalnie dużą ilość całkowitej tkanki tłuszczowej.

Co więcej, gdy stają się szczupłe, większość kobiet odkrywa, że pewna ilość „upartego” tłuszczu przylega do bioder i ud i zaczyna znikać dopiero, gdy osiągną 20% lub mniej tkanki tłuszczowej.

Dobrą wiadomością jest to, że biodra i uda są jednym z pierwszych miejsc, w których w miarę szybko zaczynasz chudnąć, dlatego prawdopodobnie zauważysz, że Twoje spodnie zaczynają lepiej pasować, gdy tylko zrzucisz kilka kilogramów.

Dlaczego uparty tłuszcz jest tak uparty?

Podczas, gdy niektóre komórki tłuszczowe łatwo wyrzucają zmagazynowaną energię (proces ten jest określany jako mobilizacja tłuszczu), inne obszary są bardziej „uparte”.

Dlaczego?

Aby zmobilizować tkankę tłuszczową, organizm wytwarza substancje chemiczne znane jako katecholaminy. Cząsteczki te przemieszczają się przez Twoją krew i „przyczepiają się” do receptorów na komórkach tłuszczowych, a następnie powodują uwolnienie tłuszczu przechowywanego w komórkach, który zostaje wykorzystany na energię.

Komórki tłuszczowe mają dwa rodzaje receptorów: receptory alfa i beta. Wygląda to tak, że alfa-receptory hamują mobilizujące tłuszcze na działanie katecholamin, podczas gdy beta-receptory je wzmacniają.

I na tym polega problem z upartym tłuszczem: jest on pełen receptorów alfa.

Tłuszcz, który szybko znika, podobnie, jak ten pokrywający ramiona i barki, ma więcej receptorów beta, niż receptorów alfa. A uparty tłuszcz, podobnie jak ten pokrywający pośladki i uda kobiet, a także brzuch, ma więcej receptorów alfa, niż beta.

Inny problem z tymi uporczywymi złogami tłuszczu dotyczy przepływu krwi.

Być może zauważyłaś, że tłuszcz w obszarach takich jak pośladki, biodra i uda lub brzuch jest nieco zimniejszy w dotyku, niż tłuszcz w innych obszarach ciała, takich jak ramiona lub barki. Dzieje się tak po prostu dlatego, że przez te obszary przepływa mniej krwi. A mniejszy przepływ krwi wiąże się z tym, że mniej katecholamin dociera do upartych komórek tłuszczowych, a to jak już wiesz, oznacza jeszcze wolniejszą utratę tłuszczu.

Mamy więc podwójną przeszkodę w utracie tłuszczu: 

  • zmniejszony przepływ krwi, tak, że tylko niewielka liczba katecholamin dociera do komórek tłuszczowych 
  • i wiele alfa-receptorów, które zapobiegają zwiększaniu mobilizacji tłuszczu przez katecholaminy.

Co wpływa na to, gdzie najpierw schudniesz?

Procent tkanki tłuszczowej

Jeśli masz dużą nadwagę (ponad 30%), będziesz mieć dużo tkanki tłuszczowej zgromadzonej wokół narządów w jamie brzusznej, takich jak wątroba i jelita itp. Jest to znane jako tłuszcz trzewny i wiąże się to ze zwiększonym ryzykiem różnych chorób, w tym cukrzycy typu 2, chorób serca, insulinooporności, itd. Chociaż posiadanie dużych ilości tłuszczu podskórnego (tego, który znajduje się pod skórą) jest również szkodliwe dla zdrowia, szczególnie problematyczny jest właśnie tłuszcz trzewny.

Na szczęście tłuszcz trzewny jest również pierwszym, który znika, gdy zaczynasz tracić na wadze.

Poza tym z dużym prawdopodobieństwem najszybciej stracisz tłuszcz z dowolnego miejsca, w którym najczęściej go przechowujesz. Na przykład, jeśli masz szczególnie duży brzuch, prawdopodobnie to on się najpierw skurczy.

Płeć 

To, gdzie najpierw schudniesz, może zależeć od tego, czy jesteś mężczyzną, czy kobietą.

Badania pokazują, że mężczyźni mają tendencję do szybszej utraty tłuszczu z okolic talii, podczas, gdy kobiety zazwyczaj szybciej tracą tłuszcz z bioder i górnej części ud.

Co więcej, badania pokazują również, że mężczyźni mają tendencję do utraty tłuszczu nieco szybciej, niż ogólnie kobiety. Mężczyźni również mają tendencję do łatwiejszego utrzymania mięśni, niż kobiety podczas ograniczenia kalorii, co jest ważne dla utrzymania prawidłowego tempa metabolizmu i składu ciała.

Genetyka

Genetyka odgrywa rolę w tym, jak szybko tracisz (lub przybierasz na wadze) z różnych części ciała. Jednakże nie jest to tak istotne, jak myśli wiele osób.

Podczas, gdy niektórzy ludzie uważają, że wszystkie kalorie, które zjadają, „kierują się prosto do ud” lub „robią zbiorowisko w brzuchu”, prawda jest taka, że ​​jedynym sposobem na przyrost tkanki tłuszczowej w dowolnym obszarze ciała jest spożywanie większej ilości kalorii, niż  wynosi Twój wydatek energetyczny. To jest niezmienny mechanizm magazynowania tłuszczu. Nie można tego zmienić poprzez przyjmowanie suplementów, jedzenie superfoodsów lub przestrzeganie wymyślnej „diety DNA”, która podobno jest dostosowana do Twojego unikalnego profilu genetycznego.

Nie ma znaczenia, czy myślisz, że masz „dobrą” czy „złą” genetykę – zapasy tłuszczu nie mogą zostać zwiększone bez dostarczenia nadmiaru energii (kalorii).

A sama genetyka może wpływać na sposób, w jaki Twoje ciało przechowuje tłuszcz i jak tłuszcz rozmieszczony jest na Twoim ciele. Staje się to szczególnie widoczne, gdy ludzie są bardzo szczupli lub mają dużą nadwagę.

Na przykład, niektórzy ludzie mają zauważalny tłuszcz na twarzy, nawet gdy reszta ich ciała jest szczupła, a wiele kobiet nadal będzie mieć cellulit na pośladkach i udach, pomimo widocznych mięśni brzucha. Podobnie, niektóre osoby z bardzo dużą ilością tkanki tłuszczowej będą miały nieproporcjonalnie duże pośladki, uda lub tłuszcz na plecach, co również częściowo wynika z genetyki.

Pamiętaj jednak, że jedynym powodem, dla którego ten tłuszcz jest obecny, nie jest genetyka – jest to spowodowane nadwyżką kalorii.

Czy ćwiczenia lub dieta mogą pomóc schudnąć w niektórych obszarach ciała?

Ukierunkowana utrata tłuszczu to pomysł, że możesz spalać tłuszcz w określonym obszarze ciała, jedząc „specjalne” pokarmy lub wykonując ćwiczenia odchudzające, które trenują ten konkretny obszar.

Niestety, jak już pewnie nie raz się przekonałaś, to nie działa.

Najważniejsze jest to, że…

W rzeczywistości żadna żywność nie spala tłuszczu, a podczas treningu mięśni określonego obszaru ciała ogólnie spalasz kalorie i ten sam trening może powodować wzrost mięśni w tym obszarze. Jednakże taki trening nie spala bezpośrednio tłuszczu pokrywającego je w znaczącym stopniu.

Utrata tkanki tłuszczowej następuje w sposób obejmujący całe ciało. Jeśli dostarczysz swojemu organizmowi mniej kalorii, niż potrzebuje, z czasem spali on cały zgromadzony tłuszcz w celu uzyskania energii, przy czym niektóre obszary zmniejszają się szybciej, niż inne. Ale…

W tym momencie dodam, jako ciekawostkę, że pojawiły się nowe badania, które jednak dają nadzieję, jeśli chodzi o miejscowe spalane tłuszczu! Więcej o tym w poniższym video. 

Napisz z których z miejsc chudniesz najszybciej? Masz coś jeszcze do przekazania? Daj mi znać w komentarzu pod spodem!

To co?…

Do następnego… 

Salute!

Joel

jo**@tr**********.pl

Znajdź mnie w Social Media

2 thoughts on “Co wpływa na to, gdzie najpierw chudniesz?

  • Super informacja.
    Potwierdzam w 100$, ze trening siłowy w połączeniu z cardio przynosi niesamowite rezultaty.
    Ja dzieki takiej własnie kombinacji ćwiczeń bez robienia brzuszków wróciłam do talii z młodych lat.

    • cieszę się, e przekonałaś się do tej strategii i wdrożyłaś ją do swojej rutyny z sukcesem!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Używamy plików cookie do personalizowania treści i reklam, udostępniania funkcji mediów społecznościowych i analizowania naszego ruchu. Udostępniamy również informacje o korzystaniu z naszej witryny naszym partnerom w zakresie mediów społecznościowych, reklam i analiz.

Cookies settings
Akceptuje
Odrzucam
Privacy & Cookie policy
Privacy & Cookies policy
Cookie name Active

Używamy plików cookies na naszej stronie internetowej. Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej, bez zmiany ustawień prywatności przeglądarki, wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych takich jak adres IP czy identyfikatory plików cookies w celach marketingowych, w tym wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji, a także celach analitycznych i statystycznych przez Trenujzglowa.pl z siedzibą we Rzeszowie (Administrator), a także na zapisywanie i przechowywanie plików cookies na Twoim urządzeniu. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.

Save settings
Cookies settings