Jak radzić sobie z nadmiarem skóry po utracie wagi?

Jak radzić sobie z nadmiarem skóry po utracie wagi?

Wszyscy wiemy, że osiągnięcie idealnej sylwetki nie nastąpi z dnia na dzień. Ale co stanie się ze skórą, gdy stracisz na wadze i osiągniesz tę pożądaną sylwetkę?

Trener Joel | Trenuj z głową

Joel

Zrobiłaś to!

Odwaliłaś kawał ciężkiej pracy, dotrzymałaś dietę do końca i straciłaś sporo na wadze. Ale jest problem… I to poważny problem.

Zamiast nowego szczupłego ciała, o którym marzyłaś, masz liczne fałdy nieestetycznej luźnej skóry. Niestety zamieniłaś jeden ból głowy na inny – nadmiar tłuszczu na obwisłą skórę. 

Jeśli skupiłaś się głównie na ćwiczeniach cardio, próbując schudnąć, prawdopodobnie wiesz, że obwisła skóra może być zbyt częstym efektem ubocznym. Bo obwisła skóra, zarówno na twarzy, jak i na ciele, często wiąże się z upływem lat i utratą tkanki tłuszczowej.

No i jeśli Cię to przygnębiło, to rozumiem.

Ale dobra wiadomość jest taka, że niekoniecznie potrzebujesz operacji, aby rozwiązać ten problem. Naprawdę możesz napiąć tę skórę i pochwalić się stonowanym, szczupłym i zdrowo wyglądającym ciałem. A w tym artykule zamierzam podzielić się z Tobą kilkoma strategiami poprawy wyglądu
i zdrowia skóry oraz sposobami przejścia od „wiotkiej do napiętej skóry”.

No to zaczynamy…

“Twoja skóra jest żywym organem, składającym się z milionów komórek. Komórki na zewnątrz powierzchni skóry są codziennie tracone i wymieniane, ale ponieważ komórki wewnątrz skóry są trwalsze, ich regeneracja zajmuje więcej czasu. Redukując tłuszcz, który utrzymuje rozciągniętą skórę, tymczasowo osłabisz elastyczność skóry. Dlatego po utracie wagi skóra może wydawać się luźna i wiotka.”

Co powoduje zwiotczenie skóry?

Wraz z wiekiem skóra traci dwa ważne białka wytwarzane w skórze właściwej – elastynę i kolagen. Jak sama nazwa wskazuje, elastyna nadaje skórze elastyczność, zapewnia jędrną skórę
z możliwością „odbijania” się podczas rozciągania.

Kiedy skóra jest napięta i jędrna, jest bogata w kolagen, który jest produkowany przez fibroblasty. Kolagen składa się z gęsto zbudowanych włókien, które pomagają skórze zachować jej strukturę i jędrność. Wraz z wiekiem spada zarówno produkcja elastyny, jak i kolagenu. Te dwa białka mogą również z czasem ulec pogorszeniu pod wpływem czynników zewnętrznych. Zbyt częste przebywanie na słońcu oraz niedbanie o skórę i jej zdrowie może przyspieszyć proces starzenia się skóry. A to może spowodować, że Twoja skóra będzie wyglądać na obwisłą i pomarszczoną nawet już w młodszym wieku.

Do tego noszenie dodatkowej wagi przez dłuższy czas może spowodować uszkodzenie włókien kolagenowych i elastyny ​​w skórze. Utrudnia to „odskakiwanie” skóry po utracie wagi. Jeśli stracisz znaczną wagę (kilkadziesiąt kilogramów), może to spowodować znaczną ilość nadmiernej skóry.

Wiotkość skóry jest bardziej prawdopodobna, gdy następuje szybka utrata masy ciała, na przykład po operacji bariatrycznej. W niektórych przypadkach te procedury odchudzania mogą powodować duże ilości obwisłej skóry, która wisi na ciele.

Czy to nadmiar skóry, czy może tłuszcz?

To jest pierwsze pytanie, na które musisz sobie odpowiedzieć.

Czy to, o co tak naprawdę się martwisz to luźna skóra, czy po prostu nadmiar tłuszczu, który trzyma się na Twoim ciele?

Widzisz, wszyscy mamy „uparte” złogi tłuszczu, które „utleniają” się dłużej, niż inne. U mężczyzn tłuszcz ten znajduje się głównie w okolicy brzucha, a u kobiet są to zwykle biodra, uda i pośladki.

Niestety, nie można osiągnąć „ukierunkowanej utraty tkanki tłuszczowej” w określonych obszarach ciała za pomocą specjalnych diet lub ćwiczeń. Nie ma też magicznej pigułki, ani proszku na ten oporny tłuszcz.

Są ku temu fizjologiczne powody, ale nie musimy tutaj zagłębiać się w szczegóły techniczne tego tematu. Musimy tylko ustalić, czy masz do czynienia z uzasadnionym przypadkiem nadmiaru skóry, czy też dajesz się zwieść tłuszczowi.

Najłatwiejszym sposobem na to jest po prostu uszczypnięcie części ciała, która jest źródłem Twoich nieszczęść.

Jeśli potrafisz złapać więcej, niż kilka milimetrów skóry, to do stracenia jest jeszcze trochę tłuszczu. Nie oznacza to, że nie masz również nadmiaru skóry w tym wypadku, ale dopóki nie spalisz większości tłuszczu, który pokrywa Twoje ciało, skóra otaczająca ciało nie będzie się napinać, a będzie kontynuować swoje smutne, obwisłe istnienie.

Pamiętaj, że skóra jest kształtowana przez to, co znajduje się pod nią, a gdy stracisz ostatnie uparte kilogramy, może i będzie się (do pewnego stopnia) napinać.

Nie wykonuj chirurgicznego usunięcia nadmiaru skóry, dopóki nie zrobisz tego

Jeśli rozważasz operację „obwisłej” skóry, nie idź jeszcze pod nóż.

Jeśli stracisz wystarczającą ilość tłuszczu i zbudujesz wystarczającą ilość mięśni (o czym wkrótce porozmawiamy), prawdopodobnie w końcu będziesz zadowolona z tego, co zobaczysz w lustrze.

Widzisz, wiele osób nie zdaje sobie sprawy, jak szczupli muszą być, aby zobaczyć, na czym tak naprawdę stoją, pod względem nadmiaru skóry po diecie.

Oto, do czego to się sprowadza:

Mężczyźni nie powinni rozważać metody chirurgicznej, dopóki nie osiągną 10% tkanki tłuszczowej, a kobiety 20%.

Powodem tego jest to, że kiedy już staniesz się szczupła, stracisz większość upartego tłuszczu na ciele, a tym samym będziesz w stanie sprawdzić, czy masz prawdziwy problem z luźną podietetyczną skórą. Ponownie, to, co wielu ludzi uważa za luźną skórę, jest po prostu tłuszczem i może być trudno to odróżnić, dopóki nie staniesz się szczupła.

Prawda o utracie wagi i obwisłej skórze

Wg wielu kobiet, utrata wagi sprowadza się do nadmiernego głodu i zrobieniu kilku godzin ćwiczeń cardio tygodniowo. No i takim sposobem, owszem stracisz tłuszcz, ale również stracisz mięśnie. A to prowadzi do nadmiaru skory i sylwetki „skiny fatty”, która może być atrakcyjna, gdy jesteś w ubraniach, ale nie tak bardzo, gdy już je zdejmiesz.

Jeśli zamiast tego chcesz wyglądać szczupło i mieć stonowane ciało, musisz wyjść poza zwykłą „utratę wagi” i zacząć myśleć o „składzie ciała”. Oznacza to w tym wypadku, że nie chcesz po prostu „schudnąć” za wszelką cenę, tylko chcesz stracić tłuszcz i zachować, a nawet zwiększyć masę mięśniową. Więcej o dekompozycji ciała znajdziesz tutaj.

Widzisz, tłuszcz i mięśnie są tym, co „napiera” na Twoją skórę i zapobiega jej luźnemu zwisaniu. Jeśli stracisz znaczną ilość zarówno tłuszczu, jak i mięśni, tak jak robi to wiele osób na diecie to, Twoja skóra traci swoje podstawowe wsparcie i nie może nic innego zrobić, jak tylko zwiotczeć.

Dlatego przyrost masy mięśniowej jest niezwykle skuteczną strategią walki z luźną skórą. A Ty potrzebujesz czegoś, co wypełni pustą przestrzeń, która przyczynia się do problemu luźno zwisającej skóry. A mięśnie są idealnym rozwiązaniem i mogą też pomóc wyeliminować przy okazji  cellulit! Więcej o cellulicie znajdziesz w tym artykule (klik).

Dlatego, jeśli już schudłaś i zmagasz się z problemem nadmiaru skóry po odchudzaniu, powinnaś rozpocząć trening oporowy, aby zbudować mięśnie. A jeśli dopiero zaczynasz swoją podróż, to  pamiętaj, aby uwzględnić trening siłowy w swoim programie odchudzania, bo zawsze lepiej jest zapobiegać.

4 proste sposoby na poprawę elastyczności skóry

Twoja skóra może się kurczyć, rozszerzać i ponownie kurczyć. Właściwie to jest całkiem niesamowite i uważamy to za coś oczywistego. Jednakże w końcu przychodzi taki dzień, że nasza skóra nas „zawodzi” i przestaje prawidłowo reagować.

Dzieje się to naturalnie, gdy się starzejemy, ale może się zdarzyć, gdy jesteśmy młodzi. Jak już wiesz, szybka utrata wagi jest częstym winowajcą. A do tego istnieje wiele niewłaściwych wyborów stylu życia, które zmniejszają elastyczność skóry i zwiększają ryzyko i nasilenie luźnej skóry. Ale nie musi tak być. 

Istnieje kilka prostych strategii, które możesz wykorzystać, aby zachować elastyczność i zdrowie skóry.

1. Rzuć palenie

Jest tak wiele powodów, aby nie palić, ale nie wiem, czy wiesz, że palenie rujnuje Twoją skórę. Najważniejsze jest to, że jeśli chcesz zachować promienną i zdrową skórę, musisz powiedzieć nie papierosom.

Jedno badanie przeprowadzone przez naukowców z International Association of Ecologic Dermatology obejmowało analizę skóry 64 włoskich palaczy. Uczeni przyjrzeli się obecności zmarszczek, unaczynienia, pigmentacji, elastyczności, jasności i teksturze i stwierdzili, że średni wiek biologiczny badanych był o 9 lat starszy, niż ich wiek chronologiczny. Oznacza to, że ich skóra wyglądała na 9 lat starszą, niż w rzeczywistości. Jest jednak happy end w tej historii…

Po 9 miesiącach niepalenia, średnie obniżenie biologicznego wieku skóry wyniosło 13 lat!

2. Jedz wystarczająco dużo białka i ćwicz siłowo

Białko pomaga utrzymać jędrność i elastyczność skóry.

Właśnie dlatego badania pokazują, że dieta wysokobiałkowa jest związana ze zdrowym
i młodzieńczym wyglądem skóry. A wraz z rozwojem mięśni każdy obszar ciała naturalnie się ujędrnia, zapewniając gładszy, pełniejszy wygląd (i unikasz wyglądu „skinny fatty”).

3. Jedz owoce i warzywa

Powszechnie wiadomo, że jedzenie owoców i warzyw poprawia zdrowie.

Badania wyraźnie pokazują, że ludzie, którzy jedzą większe ilości tych produktów, mają większe szanse na dłuższe życie wolne od chorób od tych, którzy jedzą ich za mało.

Niestety, zaniedbania dietetyczne zwiększają ryzyko przewlekłych chorób. A ponieważ skóra jest odzwierciedleniem Twojego wewnętrznego zdrowia, nie powinnaś być zaskoczona, gdy dowiesz się, że badania pokazują, że wysokie dzienne spożycie owoców i warzyw pomaga uzyskać piękny wygląd i elastyczną skórę.

4. Bierz odpowiednie suplementy

Istnieje wiele suplementów, które rzekomo pomagają przy wiotkiej skórze, ale dla większość z nich nie ma wielu dowodów naukowych na poparcie tych twierdzeń.

Warto jednak wziąć pod uwagę dwa suplementy:

Żelatyna to rodzaj białka pochodzącego z kolagenu, które samo w sobie ma kluczowe znaczenie dla zdrowej skóry. Badania pokazują, że spożycie żelatyny (250 mg) pomaga stymulować produkcję kolagenu, a tym samym poprawiać elastyczność skóry.

Jednak żelatyna nie jest najłatwiejsza do wkomponowania w plan diety, ponieważ najłatwiej ją znaleźć w słodyczach i deserach, zatem prościej jest ją przyjmować jako suplement.

Wysokiej jakości olej rybi jest jednym z najlepszych wszechstronnych suplementów, jakie możesz przyjmować. Ma wiele zalet zdrowotnych, w tym poprawę elastyczności skóry, a rezultaty można zobaczyć już po trzech miesiącach stosowania.

Oczywiście powyższe suplementy nie zastępują diety i strategii ćwiczeń, o których rozmawialiśmy wyżej, ale mogą, wesprzeć wysiłki mające na celu poprawę wyglądu i jakości skóry.

 

Najważniejsze jest to, że…

Obwisła skóra nie jest chorobą i nie jest problemem takim samym dla każdego, ale dla niektórych może być frustrująca lub wpływać na samoocenę. Dlatego, jeśli schudłaś i masz teraz problem
z luźną skórą, plan gry jest prosty:

  • Uzyskaj naprawdę szczupłą sylwetkę (~ 10% tkanki tłuszczowej dla mężczyzn i ~ 20% dla kobiet)
  • Zbuduj mięśnie
  • Stosuj dietę wysokobiałkową
  • Jedz dużo owoców i warzyw
  • Uzupełnij powyższe suplementami, jeśli pozwala Ci na to Twój budżet.

Jeśli będziesz trzymać się tego planu, będziesz cierpliwa i konsekwentna, istnieje duża szansa, że uzyskasz ciało, z którego będziesz dumna, bez konieczności poddawania się operacji, których moim zdaniem należy unikać za wszelką cenę.

Powodzenia!

Napisz jak radzisz sobie z obwisłą skórą? Masz coś jeszcze do przekazania? Daj mi znać w komentarzu pod spodem!

To co?…

Do następnego… 

Salute!

Joel

jo**@tr**********.pl

Znajdź mnie w Social Media

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Używamy plików cookie do personalizowania treści i reklam, udostępniania funkcji mediów społecznościowych i analizowania naszego ruchu. Udostępniamy również informacje o korzystaniu z naszej witryny naszym partnerom w zakresie mediów społecznościowych, reklam i analiz.

Cookies settings
Akceptuje
Odrzucam
Privacy & Cookie policy
Privacy & Cookies policy
Cookie name Active

Używamy plików cookies na naszej stronie internetowej. Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej, bez zmiany ustawień prywatności przeglądarki, wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych takich jak adres IP czy identyfikatory plików cookies w celach marketingowych, w tym wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji, a także celach analitycznych i statystycznych przez Trenujzglowa.pl z siedzibą we Rzeszowie (Administrator), a także na zapisywanie i przechowywanie plików cookies na Twoim urządzeniu. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.

Save settings
Cookies settings