Zwolniony Metabolizm, A Utrata Masy Ciała.

Zwolniony metabolizm, a utrata masy ciała.

Masz problem z utratą wagi? Twoją wymówką jest powolny metabolizm? Dowiedz się, jak metabolizm wpływa na Twoją wagę, co przyspiesza metabolizm. Przeczytaj prawdę o powolnym metabolizmie i przestań w końcu na niego narzekać!

Trener Joel | Trenuj z głową

Joel

To prawda, że ​​metabolizm jest związany z wagą. Ale wbrew powszechnym przekonaniom, powolny metabolizm rzadko powoduje nadmierne przybieranie na wadze. Chociaż Twój metabolizm wpływa na podstawowe potrzeby energetyczne Twojego organizmu, to jak dużo jesz i pijesz wraz z tym, ile aktywności fizycznej dostarczasz, to są czynniki, które tak naprawdę ostatecznie określają Twoją wagę.

Prawdopodobnie dotarły do Ciebie informacje, że ludzie winą za swoją wysoką wagę obarczają powolny metabolizm, ale co to znaczy? Czy metabolizm naprawdę jest winowajcą? A jeśli tak, to czy można zwiększyć metabolizm, aby spalić więcej kalorii?

No to…zaczynamy!

“Im wolniejszy metabolizm, tym mniej żywności będziesz musiała jeść, a więcej ćwiczeń będziesz musiała zrobić, aby skutecznie schudnąć. Im szybciej metabolizm działa, tym więcej będziesz mogła jeść, a tym mniej będziesz musiała ćwiczyć.”

Metabolizm: przekształcanie żywności w energię.

Metabolizm to proces, w którym Twoje ciało zamienia to, co jesz i pijesz w energię. Podczas tego złożonego procesu biochemicznego kalorie w pożywieniu i napojach są łączone z tlenem, aby uwolnić energię, której potrzebuje organizm.

Nawet gdy jesteś w spoczynku, Twoje ciało potrzebuje energii dla wszystkich swoich “ukrytych” funkcji, takich jak oddychanie, krążenie krwi, regulacja poziomu hormonów, czy naprawa komórek itd. Liczba kalorii używanych przez organizm do wykonywania tych podstawowych funkcji jest określana jako podstawowa przemiana materii (PPM) – i to można nazwać metabolizmem.

Istnieje kilka czynników, które określają indywidualny podstawowy metabolizm, w tym:

  • Twoja waga i skład ciała. Ludzie, którzy są lepiej zbudowani lub mają więcej mięśni spalają więcej kalorii, nawet w spoczynku.
  • Twoja płeć. Mężczyźni zwykle mają mniej tkanki tłuszczowej i więcej mięśni (sorry Panie! 🙁 ), niż kobiety w tym samym wieku i o tej samej wadze, co oznacza, że ​​mężczyźni spalają więcej kalorii.
  • Twój wiek. Wraz z wiekiem ilość mięśni ma tendencję do zmniejszania się, a tłuszcz stanowi większą część masy ciała, spowalniając spalanie kalorii.

Oprócz podstawowej przemiany materii, dwa inne czynniki określają ilość kalorii, które organizm „spala” każdego dnia:

  • Przetwarzanie żywności (termogeneza). Trawienie, wchłanianie, transport i przechowywanie spożywanej żywności również zabiera kalorie. Około 10 procent kalorii np. z węglowodanów i białek, które spożywasz, jest wykorzystywane podczas trawienia i wchłaniania pokarmu oraz składników odżywczych.
  • Aktywność fizyczna. Aktywność fizyczna i ćwiczenia fizyczne – takie jak np. gra w tenisa, chodzenie do sklepu, gonienie za psem i każdy inny ruch – odpowiadają za resztę kalorii, które Twoje ciało zużywa każdego dnia. Aktywność fizyczna jest zdecydowanie najbardziej zmienną z czynników, które określają, ile kalorii spalasz każdego dnia.

Naukowcy nazywają aktywność wykonywaną przez cały dzień, która nie jest świadomą, termogenezą wysiłku fizycznego (NEAT). Ta aktywność obejmuje chodzenie z pokoju do pokoju, zajęcia takie jak np. ogrodnictwo, a nawet wiercenie się. NEAT odpowiada za około 100 do 800 kalorii dziennie.

Przytoczę tu jedno badanie, które wykazało, że podstawowe wskaźniki metabolizmu mogą się różnić u osób o niemal identycznych poziomach beztłuszczowej masy i masy tłuszczu. Innymi słowy, nawet jeśli ludzie mają porównywalne kompozycje ciała, niektórzy nadal spalają więcej kalorii, niż inni.

Może być kuszące obwinianie Twojego metabolizmu za przybieranie na wadze. Ale ponieważ metabolizm jest procesem naturalnym, Twoje ciało ma wiele mechanizmów, które regulują go, aby spełnić Twoje indywidualne potrzeby. Tylko naprawdę w rzadkich przypadkach można uzyskać nadmierny przyrost masy ciała z powodu problemu medycznego spowalniającego metabolizm, takiego jak zespół Cushinga lub niedoczynność tarczycy. Ale nie o tym…

Niestety lub stety przyrost masy ciała jest skomplikowanym procesem. Jest to prawdopodobnie połączenie genetyki, kontroli hormonalnej, składu ciała, diety i wpływu środowiska na styl życia, w tym sen, aktywność fizyczną i stres. Wszystkie te czynniki powodują brak równowagi w bilansie energetycznym. Przybierasz na wadze, gdy spożywasz więcej kalorii niż „spalasz’ – lub „spalasz” mniej kalorii, niż jesz.

W porządku, więc tym właśnie jest metabolizm i tak działa. Odnieśmy to więc do utraty wagi.

Chociaż prawdą jest, że niektórzy ludzie zdają się być w stanie schudnąć szybciej i łatwiej niż inni, wszyscy tracą na wadze, gdy spalają więcej kalorii, niż jedzą. Dlatego, aby schudnąć, musisz stworzyć deficyt energetyczny, spożywając mniej kalorii lub zwiększając liczbę spalanych kalorii poprzez aktywność fizyczną lub łącząc oba te sposoby równocześnie.

Skąd jednak pochodzi większość zapotrzebowania na energię? 

Zgadza się, z metabolizmu.

Przyjmijmy, że człowiek o wadze 82kg z 10% tłuszczu w ciele i zdrowym metabolizmem ma podstawowy wskaźnik metabolizmu około 2000 kalorii dziennie. Dzięki regularnym ćwiczeniom i innej aktywności całkowite dzienne zużycie energii może wzrosnąć do około 2800 kalorii dziennie.

Jak widać, około 70% całkowitego dziennego wydatku energetycznego człowieka w stanie czynnym nadal pochodzi z metabolizmu.

Dlatego zachowanie zdrowia metabolicznego jest tak ważne, jeśli chodzi o utratę wagi. Kiedy zmniejszasz spożycie kalorii, aby wywołać spadek masy ciała, liczysz głównie na metabolizm, aby dalej chudnąć, wyciągając z „zapasów” tłuszcz. Oczywiście, korzystasz z ćwiczeń, aby zwiększyć ogólne zapotrzebowanie na energię, a tym samym utratę tłuszczu, ale Twój metabolizm jest ważnym czynnikiem w grze.

Im wolniejszy metabolizm, tym mniej żywności będziesz musiała jeść, a więcej ćwiczeń będziesz musiała zrobić, aby skutecznie schudnąć. Im szybciej metabolizm działa, tym więcej będziesz mogła jeść, a tym mniej będziesz musiała ćwiczyć.

Droga do spowolnienia metabolizmu.

Większość ludzi wie, że odchudzanie wymaga mniej jedzenia, niż je obecnie i więcej aktywności, a większość ludzi chce schudnąć tak szybko, jak to możliwe.

Co więc robi wielu ludzi? 

Cóż, radykalnie zmniejszają spożycie kalorii i dramatycznie zwiększają wydatkowanie energii (przez wiele godzin ćwiczeń każdego tygodnia). I chociaż takie podejście wywoła nieco utraty wagi, to ostatecznie zakończy się niepowodzeniem. 

Dlaczego?

Ponieważ Twój metabolizm dostosowuje się do ilości energii, którą się karmisz. Jego celem jest zbilansowanie poboru energii z wydajnością – w celu utrzymania homeostazy.

Kiedy ograniczysz kalorie i karmisz swoje ciało mniejszą ilością energii, niż wydatkujesz, Twój metabolizm naturalnie zacznie zwalniać (będzie spalać mniej energii). Im bardziej ograniczysz kalorie, tym szybsze i większe będzie tempo zwolnienia. Natomiast kiedy dostarczasz do swojego ciała więcej energii, Twój metabolizm będzie naturalnie przyspieszał (spalał więcej energii).

Teraz, gdy ktoś dramatycznie zmniejsza spożycie kalorii, a jego metabolizm w końcu zwalnia wystarczająco, aby dopasować wydatek energetyczny do spożycia, zwykle spotyka się to z dalszą redukcją kalorii lub większą ilością ćwiczeń, co powoduje jedynie jeszcze większe spowolnienie metaboliczne, a zatem zaczyna się błędne koło.

W większości przypadków osoba ta nie może już dłużej znosić głodówki i idzie w przeciwnym kierunku, dramatycznie i nagle zwiększając spożycie kalorii (objadanie się wszystkim, czego sobie odmawiała przez kilka dni lub tygodni). To z kolei skutkuje szybkim wzrostem przechowywanego tłuszczu przez organizm, a nawet bywa, że większym, niż przed zastosowaniem diety (ludzie stają się grubsi, niż wtedy, gdy zaczęli stosować dietę, tzw. dobrze wszystkim znany efekt jo-jo).

To, co się tutaj dzieje, jest bardzo proste: ci ludzie systematycznie obniżali swoje tempo przemiany materii, a następnie przeładowywali swoje ciała o wiele większą ilością kalorii, niż potrzebowali w danym momencie, a reakcją organizmu na to było magazynowanie dużej ilości nadmiaru energii w postaci tłuszczu.

Jeśli powtarzają ten cykl kilka razy, mogą znaleźć się w bardzo złym miejscu metabolicznie: jedzą bardzo mało jedzenia i utrzymują wysoki procent tkanki tłuszczowej. Znasz to?

Proces takiego radykalnego i długotrwałego spowolnienia tempa metabolizmu jest często nazywany “uszkodzeniem metabolicznym” i na szczęście można go rozwiązać! Ale o tym, to już następnym razem.

Najważniejsze jest to, że…

Nie szukaj suplementów diety, które pomogą w spalaniu kalorii lub utracie wagi. Produkty, które są sprzedawana jako przyspieszacze Twojego metabolizmu, są często bardziej wytworem marketingu, niż rzeczywiście pomogą Ci osiągnąć cel. Niektóre nawet mogą powodować niepożądane lub niebezpieczne efekty uboczne. Zatem, zastanów się…

Na przykład producenci suplementów diety w USA, nie są zobowiązani przez Food and Drug Administration do udowodnienia, że ​​ich produkty są bezpieczne lub skuteczne, więc podchodź do nich z ostrożnością i dystansem.

Nie ma łatwego sposobu na zrzucenie wagi. Podstawą do utraty wagi jest nadal aktywność fizyczna i dieta. Dostarcz mniej kalorii, niż spalasz, a schudniesz. Proste! 🙂

Twoja wiedza o wszystkich mechanizmach wpływających na apetyt, wybór jedzenia oraz to, jak organizm przetwarza i spala żywność rośnie wraz ze śledzeniem Trenujzglowa.pl.

A jeśli zmagasz się z utratą wagi (lub chcesz schudnąć łatwiej) i chcesz wiedzieć, jak przyspieszyć metabolizm, to na pewno przeczytaj następny artykuł. Tylko go nie przegap!

Dlatego chcesz otrzymać informację, iż jest już nowy wpis do przeczytania i dowiedzieć się o tym zaraz po jego opublikowaniu, prawda? 

Wyraź swoją chęć, na bycie ze mną w stałym kontakcie, komentując ten post na fanpage’u. A od tego momentu będziesz zawsze pierwszą osobą, która otrzyma powiadomienie na Messengera o nowym artykule na blogu, Facebooku i nie  tylko. SUBSKRYBUJ proszę: Trenujzglowapl – trafnie nie tylko o odchudzaniu.

To co?…

Do następnego… 

Salute!

Joel

jo**@tr**********.pl

Ps. Chcesz odżywiać się w bardziej świadomy sposób i zmienić dietę na zdrowszą, aby poprawić swoje samopoczucie? A może marzysz o tym, aby schudnąć? Postaw na bezpieczeństwo – skorzystaj z pomocy – Umów się na bezpłatną konsultację już dziś!

Znajdź mnie w Social Media

5 thoughts on “Zwolniony Metabolizm, A Utrata Masy Ciała.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Używamy plików cookie do personalizowania treści i reklam, udostępniania funkcji mediów społecznościowych i analizowania naszego ruchu. Udostępniamy również informacje o korzystaniu z naszej witryny naszym partnerom w zakresie mediów społecznościowych, reklam i analiz.

Cookies settings
Akceptuje
Odrzucam
Privacy & Cookie policy
Privacy & Cookies policy
Cookie name Active

Używamy plików cookies na naszej stronie internetowej. Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej, bez zmiany ustawień prywatności przeglądarki, wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych takich jak adres IP czy identyfikatory plików cookies w celach marketingowych, w tym wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji, a także celach analitycznych i statystycznych przez Trenujzglowa.pl z siedzibą we Rzeszowie (Administrator), a także na zapisywanie i przechowywanie plików cookies na Twoim urządzeniu. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.

Save settings
Cookies settings